Denge geliştirici özel antrenman uygulamalarının 11 yaş erkek öğrencilerin statik ve dinamik denge performanslarına etkisi
The effect of special balance developer training applications on 11 years old male students' static and dynamical balance performance
  1. Tez No: 339529
  2. Yazar: BASRİ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 11 yaş erkek öğrencilerin statik ve dinamik denge düzeylerini belirleyerek, özel denge antrenmanlarının denge performanslarına etkisini incelemektir.Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemini, Atakum Belediyespor altyapısında yetiştirilen 25 sporcu ve 25 sedanter grup ile kontrol grubu olarak belirlenen Bayındır İlköğretim Okulu öğrencilerinden rastgele seçilen 25 kişi olmak üzere toplam 75 kişi oluşturmaktadır. Çalışmanın başında ön test denge sonuçları alınarak sporcu ve sedanter gruba 2 aylık (8 hafta) denge geliştirici özel antrenman programı uygulanmıştır. Eğitimin sonunda denge gelişim düzeyi son test uygulaması yapılarak belirlenmiştir. Ayrıca denge çalışmasına ek olarak reaksiyon zamanı, solunum kapasitesi ve vücut kompozisyonu ölçümleri de yapılmıştır. Araştırmada alınan ön test ? son test ölçüm değerleri arası farklılıklar eşleştirilmiş t-testi, sporcu ve sedanter grubundan alınan son test ölçümleri arası farklılıklar eşleştirilmemiş t-testi ve aynı ölçüm zamanı içerisinde yapılan ölçümler arası farklılıklar ise tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Grup ortalamaları arası farklılıkların belirlenmesinde Tukey çoklu karşılaştırma testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is determining static and dynamic balance state of eleven years old male students and examining effect of special balance trainings on balance performance.Material and Method: The sample of research includes 75 people who are 25 sportsmen educated in Atakum Municipality substructure and 25 sedantary group and 25 students of Bayındır Primary School were chosen at random. At the beginning of the work, balance developer special training program was applied to sportsmen and sedantary group for two months (8 weeks) by taking results of pre-test balance results. At the end of the education, the balance development level was determined by last test application. Also, reaction time, respiratory capacity and body composition were evaluated in addition to balance work. The differences between pre- test and last test evaluation rates, that were taken in the search, were matched. The last test evaluations that were taken from sportsmen and sedantary group weren?t matched and the differences between the same evaluation in the same evaluation time was evaluated by one way variance analysis. Tukey Multiple Comparing Test was used for determining the differences between group averages.