İzole sıçan kalbinde kardiyopleji sonrasındaki iskemi reperfüzyon hasarında renin anjiyotensin sisteminin rolünün incelenmesi
The investigation of the role of renin-angiotensin system in cardioplegia followed by ischemia/reperfusion injury in the isolated rat heart
- Tez No: 339570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN BAŞGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; angiyotensin reseptör blokörü kandesartanın izole sıçan kalbinde uygulanan kardiyoplejik arrest modelinde, iskemi reperfüzyon (İ/R) hasarına etkisinin incelenmesidir.İ/R hasarının oluşturulması için, izole sıçan kalbine 40 dk global iskemi-30 dk reperfüzyon protokolü uygulanmıştır. Deney boyunca kalpler, sabit basınçlı Langendorff düzeneğinde perfüze edilmiştir. Kardiyoplejik solüsyon tek başına ve ilaçla birlikte kalplere, iskemi öncesi ve iskeminin 20. dakikasında uygulanmıştır. Post-iskemik kontraktil fonksiyonda düzelme, sol ventrikül gelişen basıncı (SVGB), sol ventrikül diyastol sonu basıncı (SVDSB), kasılma ve gevşeme hızlarının (±dp/dt) ölçülmesiyle değerlendirilmiştir.Bu çalışmada, kardiyak cerrahi sırasında rutin olarak uygulanan kardiyoplejik arrest protokolüne angiyotensin reseptör blokeri olan kandesartanın ilave edilmesinin İ/R hasarına karşı korunmada sadece kardiyoplejik solüsyon uygulanmasına karşı bir üstünlük sağlamadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to effect of candesartan for ischemia reperfusion injury in isolated rat heart with cardioplegic arrest.For inducing I/R injury, isolated rat hearts were subjected to 40 min global ischemia and 30 min reperfusion. Hearts were perfused at a constant pressure (100 cmH2O) of Langendorff apparatus throughout the experiments. Cardiplegic solution was given prior to ischemia and 20 min after the onset of ischemia single and with drug. Recovery of post-ischemic contractile function was assessed by the left ventricular developed pressure (LVDP), left ventricular end diastolic pressure (LVEDP), and the rates of pressure development (+dp/dt) and pressure decay (-dp/dt).Our results demonstrate that; adding angiotensin receptor blocker candesartan in cardioplegic solution which is used during cardiac surgery doesn?t outperforme.