Gezende baraj yeri ve göl alanının mühendislik jeolojisi incelemesi
- Tez No: 33962
- Danışmanlar: PROF. DR. URAL DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
VII ÖZ Bu çalışmada, Ermenek çayı üzerindeki Gezende baraj yeri, göl alanı ve enerji tüneli güzergahının jeolojik ve jeoteknik özellikleri değerlendirilmiştir. İnceleme alanında otokton ve allokton birimler ayırtlanmıştır. Tünel güzergahı, Triyas yaşlı, denizel özellikli, dolomitik kireçtaşı, şeyi ardalanmalı Vaysal formasyonu, sığ denizel, kumtaşı-şeyl ardalanmah Akdökük formasyonu ve Kretase yaşlı, sığ denizel Yerköprü formasyonu ile allokton konumlu Ermenek melanjına ait kireçtaşı bloklarından geçmektedir. Gezende baraj yeri ve göl alanının büyük bir bölümü Ermenek melanjı ve Yenimahalle formasyonu üzerindedir. Ayrıca, inceleme alanında, Senozoyik yaşlı Gezende (Lütesiyen), Yenimahalle (Oligosen), Gildirli (Oligosen-Alt Miyosen), Kaplankaya ve Karaisalı (Burdigaliyen- Langiyen) formasyonları otokton birimler olarak ayırtlanmıştır. Denizel Köselerli formasyonu, Karaisalı formasyonu ile geçişlidir. Kuvaterner ise alüvyon ve yamaç molozu ile temsil edilmektedir. Kaya smıflamasmdaki veriler, jeomekanik-RMR sistemi ve Q sistemi kullanılarak değerlendirilmiş ve tünel güzergahında alınması gereken destekleme önlemleri saptanmıştır. Ermenek melanjına ait kireçtaşı bloku üzerinde inşa edilen Gezende Barajı'nda, geçirimsizliğin sağlanması için, ayrıntılı ve özenli enjeksiyon çalışmaları yapılmıştır. Göl alanında yüzeyleyen Ermenek melanjına ait ofiyolitik kayaçlar geçirimsizdir. Yenimahalle formasyonu da göl alanında geniş yayılımlı olup, genelde geçirimsiz marnlardan oluşmuştur. Sonuçta, Gezende baraj yeri ve göl alanında duraylılık ve su sızdırması yönünden önemli bir sorunla karşılaşılmayacaktır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, geological and geotechnical properties of the Gezende dam site, its reservoir area and the power tunnel alignment have been evaluated. The autochthonous and allocthonous units are differentiated in the investigated area. The tunnel iş driven through the Triassic marine Vaysal formation which.is composed of dolomitic limestone and shale interlayers, shallow marine Akdökük formation, Cretaceous Yerköprü formation which is shallow marine character and through the limestone blocks of the Upper Cretaceous Ermenek melange. The Mesozoic aged Ermenek melange which located in the area tectonically is the allocthonous unit. Gezende dam site and reservoir mostly located on the Ermenek melange and Yenimahalle formation. In addition, The Cenozoic aged Gezende (Lutetian), Yenimahalle (Oligocene), Gildirli (Oligocene-Lower Miocene) Kaplankaya and Karaisalı (Burdigaliyen- Langhian) formations are differentiated in the investigated area, as autochthonous units. Karaisalı formation which is shallow marine, has transitional contact with deep marine Köselerli formation. Quaternary is represented by alluvium and slope wash. Data were evaluated and the support systems were recommended for the tunnel by using the Geomechanic RMR system and the Q system. Gezende Dam is constructed on the limestone blocks of the Upper Cretaceous Ermenek melange, so detailed grouting works have been made for supplying a grout curtain and preventing the leakage. Ermenek melange's ophiolitic rocks, cropping out in the reservoir area, are impervious. Yenimahalle formation, widely extended at the reservoir area, consists of mostly impervious marls. Stability and watertightness problems are not common features in the dam site and the reservoir area.