Pistonlu beton pompalarının tasarım esaslarının belirlenmesi ve performans araştırması
  1. Tez No: 33963
  2. Yazar: DERVİŞ SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
VI ÖZ Bu çalışmada, pistonlu beton pompalarının çeşitleri ile pistonlu beton pompasının çalışma prensibi, ana elemanlar (silindirler, kovanlar takozlar, fil borusu, yön verme mekanizması ve beton haznesi) ve bunlar m üstlendikleri görevler detaylı olarak araştırılmıştır. Pistonlu beton pompasının ana elemanlarından en önemlisi olan hidrolik silindirler teorik olarak incelenmiştir. Bu amaçla piston silindir modeli çizilerek çalışma anındaki hidrolik kuvvetler başta olmak üzere eş çalışan yüzey çiftleri arasındaki radyal açıklıklarda oluşan viskoz sürtünme kuvvetleri ve akışkan kaçakları teorik olarak araştırılmıştır. Yapılan bu araştırmada takozlara hareket ileten hidrolik, geometrik büyüklükler ve çalışma parametreleri değerlendirilerek boyutsuz sürtünme kuvveti ve akışkan kaçağı ifadeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, the working principles of veriety of concrete pumps associated with a piston and the main components of concrete pumps (cylinders, hives, elephant pipes, wooden wedges, ets.) are being explained in detail. Hydraulic cylinders which are the most important part of the main elements concrete pump have been theoretically examined. For this pumpare, viscous frictional forces and hydraulic leakage occuring at the radial clearences between the lateral surfaces and the hydraulic forces have been investigated theoritically by drawing the model of concrate cylinders. In this study, by evaluating the working parameters and hydraulic geometric values which transfer the motion to wooden wedges, the expressions for the dimensionless frictional force and fluid leakage have been obtained