Çağdaş Türk kompozitörü Muammer Sun'un şan eğitiminin çeşitli aşamalarında kullanılabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 33961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN REMZİ YÜREĞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şan Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
197 6. ÖZET Türk halkının müzik yaşayışında, genellikle folklor müziği beğenisi ile yoz müziklerin niteliksiz beğenisi egemendir. Bu sonucu Türkiye'deki müzik düzeninin işleyişi doğurmaktadır. Müzik sorunumuz, Çağdaş Türk Müziğinin yaratılması, bütün yurt düzeyinde sürekli olarak yayılması, halk çoğunluğunun temelde Çağdaş Türk Müziğini benimsemesidir. Bununla birlikte, halk müziği ürünlerimizin bozulmadan korunması, yaşatılması gerekmektedir; Yurt Çapında Köklü Müzik Kalkınması Amacımız Olmalıdır. Bu amaç, yurt düzeyinde mümkün olan en büyük halk çoğunluğuna ulaşabilmelidir. Özet olarak Çağdaş Türk Bestecilerinin eserlerinin tanıüldığı ve incelendiği tez çalışmaları, yurt çapında köklü müzik kalkınması amacına yönelik ve bu amaca yardımcı çalışmalardır.
Özet (Çeviri)
198 7. SUMMARY In the musical life of Turkish public, generally music of folk origin and decadent popular music in dominant. This is the outcome of the prevalent system in musical creation, publication and distribution. Our problem in music is the creation of a Turkish contemporory music, its dissemination through out the country and its general acceptance. At the same time, it is a necessity to collect and to preserve the original folk music. A country-wide development in music must be our aim. This, also means to reach a greater number of the population. In summing up, we believe that similiar research projects in connection with living Turkish composers will enhance the publicity and the dissemination of the contemporary Turkish music and will be beneficial to the aforementioned aim.