Elazığ il merkezinde gebelerin yaşam tarzları ve sağlık risklerinin değerlendirilmesi
The assessment of health risks and life styles of pregnant women in Elazığ province center
  1. Tez No: 339709
  2. Yazar: MELTEM ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi için gebelik öncesinden gelen yaşam tarzı alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve sağlık risklerinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışma Elazığ il merkezinde gebelerin yaşam tarzları ve sağlık risklerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipte olan bu araştırma, Elazığ il merkezinde bulunan 102 adet Aile Hekimliği birimine kayıtlı 2935 gebe arasından, küme örnekleme yöntemi ile seçilen 20 Aile Hekimliği birimine kayıtlı 585 gebenin 565?ine ulaşılarak yapılmıştır. Veriler literatür kaynaklı olarak hazırlanan bir anketin yüz yüze görüşülerek uygulanması ile toplanmış, verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, Fisher?s Exact Test ve X2 (ki kare) analizleri kullanılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 28.44±5.94 olup, ailelerinin aylık gelir miktarı 1866,19±1491,34 TL?dir. Gebelerin %40.2?si lise/üniversite mezunu, %19.6?sı gelir getirici bir işte çalışmakta olup, %84.4?ü çekirdek aile tipine sahiptir. %63.0?ı yaşamından genel olarak memnun olduğunu, %22.1?i ailede kararlara katılmadığını, %33.8?i düzenli sağlık kontrolü yaptırmadığını belirtmiştir. %8.9?u halen sigara içmektedir. %4.4?ü gebeliği sürecinde herhangi bir şiddet türüne maruz kalmıştır. %18.6?sı gebelik kontrollerine düzenli gitmemektedir.
Özet (Çeviri)
Before the pregnancy, the review of general life style habits and the evaluation of healthy risks are important for the healthy and quality pregnancy period. This study is aimed to evaluate the lifestyle and healthy risks of pregnant women in Elazig city center. This cross-sectional study was made with 565 of 585 pregnant women records reached from 20 Family Medicine Units by cluster-sampling method among 2935 pregnant women enrolled at 102 Family Medicine Unit located in Elazig city center. Data were collected from the survey prepared by literature sources and percentage, average, Fisher?s Exact Test and X² (chi-square) were used in the evaluation of data. The average age of women was 28.44 ± 5.94 years and the amount of monthly income of families was 1866.19 ± 1491.34 TL. 40.2% of pregnant women were graduated from high school/university, 19.6% of these women were working at a incoming job and 84.4% these were core-family type. In genearal, 63.0% of pregnant women in this study were satisfied with life style, 22.1% did not agree with the decisions in the family, 33.8% were not under regular health checks. 8.9% of those pregnant women were current smokers. 4.4% those had been exposed to any type of violence in pregnancy period. 18.6% were not under regular pregnancy checks.