Hekim, hemşire ve hastaların tamamlayıcı ve alternatif tedavi konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviours of physicians, nurses and patients about complementary and alternative medicine
- Tez No: 339729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya genelinde tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) kullanımı her geçen gün artmaktadır. Hekim, hemşire ve hastaların bu konuda bilgi sahibi olması tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin olumsuz etkilerinin azaltılması açısından son derece önemlidir. Bu çalışma, hekim, hemşire ve hastaların tamamlayıcı ve alternatif tedavi konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmamız tanımlayıcı tipte planlanmış bir epidemiyolojik çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi?nde çalışan 68 hekim, 67 hemşire ve hastane polikliniğine muayene için gelen 150 hasta oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür taraması sonucu hazırlanan soru formu kullanılarak toplanmıştır. Soru formu katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini, bireysel TAT yöntemleri kullanma durumlarını ve yöntemler hakkında bilgi düzeylerini içermektedir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplaması, ki-kare testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan doktorların %95,6?sı, hemşirelerin %95,5?i TAT konusunda herhangi bir eğitim almamıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge, Attitude And Behaviours Of Physicians, Nurses And Patients About Complementary And Alternative Medicine The use of complementary and alternative medicine (CAM) is increasing with each passing day. Physician, nurses and patients to have information about it in terms of reducing the negative effects of complementary and alternative therapies is extremely important. This study was performed to evaluate the knowledge, attidute and behaviours of physicians, nurses, and patients about complementary and alternative medicine (CAM). This was a descriptive study. The sample of this study include 67 nurses and 68 physicians who were working Beyoğlu Eye and Research Hospital and 150 patients who applied to Beyoglu Eye Training and Research Hospital for examination. The data of the study was collected using the questionary as a result of review the literature by the researcher. The questionnaire included questions about the sociodemographic- characteristics, individul usage of CAM and their knowledge level about the CAM practice. The percentage calculation, percentage and chi-square tests were used for the evaluation of data statistically. %96,6 of the physicians and %95,5 of the nurses who attended the survey had received no education on the subject of CAM.