Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda tamamlayıcı ve alternatif tıp bilgi, tutum ve farkındalık durumunun araştırılması
Public knowledge, attitude and behaviours of complementary and alternative medicine in family medicine clinics
  1. Tez No: 460262
  2. Yazar: GÖZEN SOĞUKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Sağlık Bakanlığı tarafından tanınması gündeme gelen tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavi yöntemlerinin, bizim popülasyonumuz tarafından kullanım sıklığı ve amaçlarını saptamak hedeflenmiştir. GEREÇ-YÖNTEM: Prospektif olarak yapılan çalışmamıza Mayıs 2016 - Haziran 2016 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalarda tamamlayıcı ve alternatif tıpta farkındalık durumu araştırılmıştır. Çalışmamıza 350 kişi dahil edildi. Çalışma polikliniklere başvuran 18 yaş ve üstü bireylerde anket formu ile yapıldı. SPSS 20,0 programımında tanımlayıcı istatistiksel metodlar ile Ki-Kare ile analizler yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan 350 olgunun çoğu kadındı (%70,3; n=246). Katılımcıların yaş ortalaması 39,5±13,3 olarak saptandı. Tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanma oranı %62,6 (n=219) olup en çok kullanılan yöntem bitkisel tedavi olarak bulundu (%49,4;n=173). Bitkisel tedavi kullananların %11,4'ü (n=40) soğuk algınlığı için, %17,7'sinda (n=62) diğer nedenler için tedaviyi kullandığı saptandı. Bitkisel tedavi yönteminden sonra en sık kullanılan alternatif tedavi yöntemi hacamat kullanımı idi (%14,6;n=51). Hacamat yöntemini kullanan katılımcıların %8,9'u (n=31) yöntemi ağrı şikayeti amacıyla kullandığını belirtti.
Özet (Çeviri)
AIM: Complementary and alternative medicine (CAM) is well established worldwide. We aimed to determine the frequency and purposes of use by our population of CAM treatments to be recognized by the ministry of health. MATERIALS AND METHOD: A prospective study was taken between may 2016 and june 2016 to investigate the complementary and alternative medicine awareness of the patients who were applied to Şişli Etfal Training and Research Hospital Family Medicine Clinics. 350 people were included in the study. The questionnaire was conmpleted by interviewing each other. It was performed in individuals aged 18 years and older who applied to family medicine clinics. We used SPSS 20.0 version; frequency, chi-square test evaluated. RESULTS: Most of the participants of 350 people in the study, were female (%70,3; n=246). The mean age of the total participants were 39,5±13,3. CAM usage rate was %62,6 (n=219) and the most used method was herbal treatments (%49,4; n=173). It was found that %11,4 (n=40) of herbal treatment users were using medication for cold, %17,7 (n=62) for other reasons. The most frequently used alternative treatment method after herbal treatment methods was the use of hijama (%14,6; n=51), and %8,9 (n=31) of them reported using the method for pain complaints.