Çocuklarda perkütan endoskopik gastrostominin mide miyoelektrik aktivitesine etkisinin elektrogastrografi ile değerlendirilmesi
Effect of percutaneous endoscopic gastrostomy on myoelectric activity of the stomach detected by electrogastrography
- Tez No: 339757
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Elektrogastrografi (EGG) mide üzerindeki karın cildine elektrotlar yerleştirerek mide miyoelektrik aktivitesini ölçen invazif olmayan bir tetkiktir. Bu çalışmada perkütan endoskopi gastrostominin (PEG) mide miyoelektrik aktivitesine etkilerinin araştırılması planlanmıştır. PEG yerleştirilmesi endikasyonu konup uygulanan hastalar çalışmaya alındı. Bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra hastaların PEG öncesi EGG kayıtları Synectic Electrogastrography aleti ile kaydedildi ve özel yazılım (Polygram for Windows, version 6.40, Synectics Medical Inc, Stockholm, Sweden) ile değerlendirildi. Spektral analiz uygulanarak her hasta için yemek öncesi ve sonrası dominant frekans, dominant frekansın instabilite katsayısı, yavaş dalga yüzdesi ve dominant güç oranı saptandı. Dakikada 2-4 siklus (cpm) normal yavaş dalga frekansı, 4-9 cpm taşigastri olarak kabul edildi. PEG sonra ilk ölçümdeki şartlar sağlanarak EGG kaydı tekrarlandı. Çalışmaya alınan 17 hastanın (10?u kız, %58,8) ortalama yaşı 4,1 ± 3,2 (0,6-12,9) yıldı. PEG endikasyonu 15 hastada (%88,2) nörolojik hastalıklara bağlı yutma disfonksiyonuydu. PEG öncesi açlık kayıtlarında %64,7 oranında disritmi görüldü. Hastaların yemek öncesi ve yemek sonrası ölçümleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Yemek öncesi veya yemek sonrası ölçülen değerlerde, PEG öncesi ve PEG sonrası kayıtlar arasında da anlamlı farklılık saptanmadı. PEG sonrası 5 (%29,4) hastada 7 (%41,2) minör komplikasyon gelişirken, 1 (%5,9) hastada majör komplikasyon gelişti. Üç hastanın (%17,6) PEG yerleştirilmesi sonrasında ciddi gastroözofageal reflü nedeniyle fundoplikasyon gereksinimi oldu. Hastaların çoğunda disritmi görülmesinin altta yatan nörolojik hastalıklara bağlı olabileceği düşünüldü. PEG?in mide miyoelektrik aktivitesi üzerinde etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Electrogastrography (EGG) is a non-invasive technique for recording myoelectrical activity of the stomach using cutaneous electrodes placed on the abdominal skin. The aim of the study is to investigate the effect of percutaneous endoscopic gastrostomy (PEG) placement on gastric myoelectric activity. Children who required PEG placement were included in the study. After obtaining informed consent, an EGG before PEG placement was performed and EGG analysis was made using software (Polygram for Windows, version 6.40, Synectics Medical Inc, Stockholm, Sweden). Spectral analysis was conducted and dominant frequency, dominant frequency instability coefficient, percentage of slow waves and dominant power ratio was determined both before and after meal. Frequencies between 2.0 and 4.0 cycle per minute (cpm) were defined as normal gastric slow wave frequency whereas < 2.0 cpm was defined as bradygastria and >4.0 as tachygastria. After PEG placement the EGG recording was repeated given the identical conditions. Seventeen patients (10 girls; 58.8%) were included in the study with a mean age of 4.1 ± 3.2 (0.6 ? 12.9). The indication for PEG insertion was inability to swallow in 15 children (88.2%) with neurologic impairment. Before PEG placement 64.7% of patients had pre-prandial dysrhythmia. There was no statistically significant difference regarding gastric electrical activity measured by means of EGG, neither in pre-prandial or post-prandial states, between before and after PEG placement. Seven minor (41.2%) complications occurred in 5 patients (29.4%) and 1 patient (5.9%) had a major complication. Three patients required fundoplication due to severe gastroesophageal reflux after PEG placement. It was found that the placement of PEG does not improve or worsen gastric myoelectrical activity.