Yeni nesil liflerden örülen çorapların konfor ve dayanım özellikleri
Comfort and strength specialities of the socks which are knitted from new generation fibers
  1. Tez No: 339786
  2. Yazar: RUKKİYE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET AKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sürekli artan müşteri memnuniyeti ile birlikte çoraplardan beklentilerde artmaktadır. Hem kullanım performansı yüksek ürünler istenirken hem de konfor özelliklerinin de iyi olması beklenmektedir.Bu çalışmada; pamuk ve viskon gibi önceden beri kullanılan lifler ile Bambu, Modal®, Promodal®, Mikromodal®, Keten-modal, lyocell® gibi yeni rejenere elyaf cinsleri kullanılarak örülmüş çoraplar yardımıyla, konfor özelliklerine elyaf cinsinin katkısı, yeni elyaf cinslerinin kumaş konfor özelliklerine katkıda ne kadar başarılı olduğu ve kumaşın dayanım performanslarının ne şekilde etkilendiği araştırılmıştır. Bu doğrultuda, çorapların konfor performanslarını belirleyip karsılaştırmak için konforu belirleyen parametreler olan su buharı geçirgenliği, ısı transferi, hava geçirgenliği, sıvı transferi, nem yönetimi gibi özellikler belirlenmiştir. Ayrıca aşınma dayanımı performansları da incelenmiştir. SPSS 15.0 for Microsoft programı kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expectation increased about socks with the constantly increasing customer gladness. Customer expects high using performance of products and they also expect good comfort specialties of products.At this study, these issues are searched; addition of fiber type to the comfort specialties by using cotton and viscose which are used for years and regenerated fibers which are bamboo, moda, promodal, micromodal, linen ? modal, lyocell fibers which are used recently for knitting socks, the success of new fiber types about the fabric comfort specialties and how the physical performance of fabric is affected. Accordingly, to determine and compare the comfort performance; parameters as water steam permeability, heat transfer, air permeability, liquid transfer and moisture management which states the comfort are determined. Besides, abrasive strength performance is examined. SPSS 15.0 for Microsoft programmed is used to make statistical analysis.