Irak ve Libya müdahaleleri sürecinde Türk basınında Arap imajı
Arab image in Turkish Press in the process of the interverntions of Iraq and Libya
- Tez No: 339790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Doğu ve Batı'nın dünya politikasında“ötekileştirme”yoluyla ayrışması Irak ve Libya Müdahaleleri sürecinde gözlemlenmektedir. Batı'nın Müslüman Doğu toplumlarını tanıma çabasından oluşan“Oryantalizm”ideolojisi günümüze kadar yeni üretim teknikleri ile devam etmektedir. Doğu toplumları hususundaki edebiyat, akademi ve medya çalışmalarında bu ideolojik yapıyı taşımaktadır. Türk modernleşmesinin ideolojik yapısında da oryantalizm ile örtüşen yaklaşımlar bulunmaktadır. Modern Türkiye'nin oluşumunda nüfuzlu araçlardan biri olan basının Doğu?ya ve Doğulu olanı temsil etmesinde de aynı oryantalist algı görülmektedir. Bu tez çalışmasında Irak ve Libya Müdahaleleri sürecinde Türk basınında Arap imajını belirleyen oryantalist“ötekileştirme”parametreleri incelenmiştir. Irak'a ABD'nin yeniden yapılandırma öngörüsüyle planlı olarak müdahale edilmiştir. Libya'ya ise halkın toplumsal dönüşümünü tamamlamasına destek olmak için müdahale tertip edilmiştir. Karşılaştırmalı dönemler olarak incelenen bu iki vaka Arap imajının değişimini ortaya koymaktadır. 19 Mart - Haziran 2003 ve 19 Mart - Haziran 2011 tarihleri arasında Hürriyet ve Zaman gazetelerinin haberleri incelenerek söylem analizi yapılmıştır. İki müdahale karşılaştırılarak basının söylemine yansıyan oryantalist imgelerin süreklilik ve kopuşları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The disintegration of the East and West through“othering”is observed in world politics during the course interventions of Iraq and Libya. Orientalism ideology, which is the recognition of Muslim communities in the East by the West, continues to the present day with new production techniques. Literature, academia and media studies on the East has manifested this ideological structure. One can find overlapping approaches between the ideological structure of Turkish modernization and orientalism. Same set of orientalist perceptions can be seen in the representation on the East and the Eastern in the Turkish media which is one of the most influential tools in in the formation of modern Turkey. In this dissertation, the parameters of othering in orientalist determining the Arab image in the Turkish press during the course of the interventions in Iraq and Libya are investigated. The U.S. intervention in Iraq was pre-planned in anticipation of regime reformation. The intervention to Libya was due to support the completion social transformation of the public. Comparative review of these two cases at issue reveals that the image of the Arab has shifted over time. Discourse analysis was conducted by examining the news in the Hürriyet and Zaman newspapers, respectively from 19 March - June, 2003 and 19 March - June 2011. Media discourse reflected in the continuity and discontinuities of the orientalist images have been identified in comparing the two interventions at hand.