Eruca sativa (roka) fidelerinde fizyolojik ve biyokimyasal olaylar üzerine kadmiyumun etkileri
The effects of cadmium on the physiological and biochemical activities in the seedlings of Eruca sativa (rocket)
  1. Tez No: 339808
  2. Yazar: AHMET SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Eruca sativa fideleri farklı derişimlerde (75 ppm, 150 ppm, 300 ppm, 450 ppm ve 600 ppm) kadmiyum (Cd) çözeltilerine maruz bırakılmıştır. Uygulama sonucunda Cd'un yapraklardaki lipit peroksidasyonuna, enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlara, bitki yaş ve kuru ağırlığı ile su içeriğine olan etkisi belirlenmiştir. Ayrıca yaprak ve köklerdeki Cd içerikleri ve bazı mikrobesin elementi içerikleri ve bu elementlerin alımında Cd'un etkileri belirlenmiştir.Uygulamalar sonucunda kök ve yaprakların yaş, kuru ağırlık ve su içeriklerinin azaldığı ortaya konmuştur.Yapraklara taşınan Fe miktarı kadmiyum derişimindeki artış ile orantılı olarak artarken Cu taşınması önemli oranda azalmıştır. En yüksek çinko miktarı 600 ppm Cd uygulamasında olmuştur. Köklerde ise bakır ve çinko birikiminde artış olurken demir birikimi önemli oranda azalmıştır. En yüksek çinko birikimi (1533.5 ppm) 300 ppm Cd'da gözlenmiştir.Kadmiyum uygulaması lipit peroksidasyonunu arttırırken protein olmayan tiyol gruplarında 450 ppm Cd' da yükselme gözlenmiştir. AsA, DHA ve toplam AsA içeriğinde değişmeye neden olmamıştır.Enzimatik antioksidatif aktivitelerde değişken durumların ortaya çıktığı gözlenmiştir. SOD aktivitesinde değişme olmazken, CAT, APX ve GPOX aktivitelerinde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Eruca sativa (Rocket) was treated with different cadmium (Cd) concentrations (75, 150, 300, 450 and 600 µg.g-1). At the end of the treatment, the effects of Cd on lipid peroxidation, enzymatic and non-enzymatic antioxidants, fresh and dry masses, water content were determined in leaves. Cadmium and some micronutrient contents of leaves and roots were analysed. Furthermore the effects of Cd on the uptake of some micronutrients were determined.As a result of treatments, fresh, dry mass and water content of leaves and roots were decreased.While Cd content of leaves increased proportionally with the increase in Cd concentration, the Cu content decreased significantly. The highest zinc content was 600 µg.g-1 Cd treatment. The accumulation of copper and zinc increased. Iron accumulation decreased in the roots significantly. The accumulation of highest levels of zinc (1533.5 µg.g-1) was observed in 300 µg.g-1 Cd treatment.Lipid peroxidation was increased by Cd treatments. Increased of non-protein thiol groups was observed in 450 µg.g-1 Cd treatment. Cd did not lead to change in AsA, DHA and total AsA content.While there was not change in the activity of SOD, and decreased activity of CAT, APX, GPOX.