The analysis of the distribution of the non-muslim population and their socio-cultural properties in istanbul (Greeks, Armenians and Jews) in the frame of İstanbul: European capital of culture 2010
İstanbul gayrimüslimlerinin (Rum, Ermeni ve Yahudi) nüfus dağılışı ve sosyo-kültürel özelliklerinin, İstanbul: 2010 avrupa kültür başkenti çerçevesinde incelenmesi
  1. Tez No: 339880
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKUYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüz İstanbulunda gayrimüslim cemaatlerin dağılışına bakıldığında yaklaşık 2,500 kişilik nüfusuyla Rum cemaatinin, Şişli ilçesinin Feriköy, Kurtuluş, Ergenekon ve Halaskargazi semtlerinde yoğunluk göstermektedirler ve bir kısmı Kadıköy'ün Moda semti olmak üzere Boğaz tarafında Yeniköy ve az olarak Kuzguncuk civarında ikamet etmektedirler. Yahudi cemaati ise, eski oturdukları semtlerden bugün en uzak olarak oturan cemaattir denilebilir. Haliç çevresinde ve Beyoğlu Galata semtinde ikamet ederlerken, Bugün 20.000 olan nüfuslarıyla Şişli ilçesinin Gayrettepe, Teşvikiye, Beşiktaş ilçesinin Ulus, Ortaköy ve Etiler'i civarında ikamet etmektedirler. Bununla birlikte Anadolu yakasında Kadıköy ilçesindeki Caddebostan, Göztepe ve Suadiye yoğunlakta yaşadıkları diğer bölgelerdir. Şehrin en dış alanı ve güvenlikli bölgelerine gidenler bugün, Beykoz Acarkent, Eyüp Kemerburgaz ve Büyükçekmece Alkent 2000 gibi yerleri seçmişlerdir. Ermeni cemaatine bakıldığında ilk ikamet yerlerine bağlı kalmakla birlikte çevreye doğru yayıldıkkları görülmektedir. En yoğunluklu bölgeleri, Bakırköy ve Yeşilköy oluştururken, ardından Marmara kıyılarına bakan, Fatih ilçesindeki Kocamustafapaşa (Samatya), Nişanca, Kasap İlyas ve İmrahor gibi yerler gelmekte, bunları Şişli ilçesindeki Kurtuluş, Feriköy, Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Cihangir takip etmeketdir. Anadolu yakasında ise Kadıköy Moda ve Feneryolu ile Kınalıada Ermeni nüfusun yoğun olarak görüldüğü yerlerdir.
Özet (Çeviri)
In today's Istanbul, when we look at the distribution of the non-Muslim congregations, the Greek congregation with its nearly 2,500-strong population is densely settled in the districts of Ferikoy, Kurtulus, Ergenekon and Halaskargazi of the neighborhood of Sisli, with some of them residing in the neighborhoods of Moda in Kadıkoy and Yenikoy, situated on the Bosphorus, and sometimes around Kuzguncuk. The Jewish congregation however can be said to stay furthest from the districts in which they had resided historically. While they had accumulated around Halic and Galata of Beyoglu, today with their 20,000 strong population, they mostly reside in the Gayrettepe and Tesvikiye neighborhoods of Sisli, and Ulus, Ortakoy and Etiler in Besiktas. Together with this Caddebostan, Goztepe and Suadiye in Kadıkoy are the other districts where they mostly live. Those who went to the outmost and the safest regions of the city have chosen districts like Beykoz's Acarkent, Eyüp's Kemerburgaz and Büyükcekmece's Alkent 2000.Looking to the Armenian community, many remained connected to their first place of residence, and it can be seen that they have expanded towards their environment. Bakırkoy and Yesilkoy constitute the densest places of their residence followed by Kocamustafapasa (Samatya), Nisanca, Kasap İlyas and İmrahor, all facing the Marmara coasts; in Fatih, Kurtulus and Ferikoy, in Beyoglu, İstiklal Street and Cihangir in Sisli follow. In the Asian part Kadıkoy's Moda, Feneryolu and Kınalıada are the places of their population.