K. mertebeden genel teta fonksiyonunun periyotlarının reel katlarına göre değer değişimleri
The value changes according to the reel multiples of periods of the k th_order general theta function
  1. Tez No: 339881
  2. Yazar: ABDULLAH KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, C kompleks düzlem ve H üst yarı düzlem olarak alındı. Genelleştirilmiş teta fonksiyonu için, (∂^2n θ)/(∂z^2n )-((-4)/iπ)^n (∂^n θ)/(∂τ^n )=0 denklemi elde edildi [16]. k. mertebeden genel teta fonksiyonunun periyotlarının 1/2^r , katlarına göre deger değişimleri incelendi [26]. Bu çalışmalar kullanılarak, kompleks düzlemde holomorf olarak tanımladığımız, Φ(z,τ)=exp(kπi/12) ∑_(n∈Z)▒exp{πin^4 τ+2πin^2 z} fonksiyonunun kısmi türevleri alınmak suretiyle, yukarıdaki denklemden bir katsayı kadar fark eden yeni, (∂^2k Φ)/(∂z^2k )-(〖i)〗^k (4π)^k (∂^k Φ)/(∂τ^k )=0 kısmi diferensiyel denklemi elde edildi. Aynca, 𝜱 fonksiyonunun periyot katlarından eliptik fonksiyon elde edildi. Çalışmanm esasını teşkil eden son bölümde, k. mertebeden genel teta fonksiyonunun periyotlarının reel katlarına göre değer degişimleri incelendi. Periyotların reel katlarından doğan ve yakınsak olan katsayılar dizisi yardımıyla d/(dz_1 ) logφ(z_1+Ω_π,τ)=d/(dz_1 ) logφ(z_1,τ) eliptik fonksiyonu kuruldu.
Özet (Çeviri)
In this study, C and H always denote complex plane and upper half plane, respectively. The equation (∂^2n θ)/(∂z^2n )-((-4)/iπ)^n (∂^n θ)/(∂τ^n )=0 was obtained for a generalized theta function [16]. Further, the value changes according to the 2\ times of periods of the kth_order general theta function were investigated [26]. Using those works, a new partial differential equation that differs by a coefficient from that of [16], (∂^2k Φ)/(∂z^2k )-(〖i)〗^k (4π)^k (∂^k Φ)/(∂τ^k )=0 was constructed by computing the partial derivatives of the function Φ(z,τ)=exp(kπi/12) ∑_(n∈Z)▒exp{πin^4 τ+2πin^2 z} which we defined it in complex plane as a holomorphic one. Moreover, an elliptic function was formed by the multiples of periods of the function \I>. In final chapter which forms the basis of this work, the value changes according to the real multiples of periods of the kth-order general theta function were investigated. Also, an elliptic function d/(dz_1 ) logφ(z_1+Ω_π,τ)=d/(dz_1 ) logφ(z_1,τ) was found by the sequence of the coefficients which arises from real multiples of periods and converges.