Asset and liability management: An analysis on the dependence of assets and liabilities in Turkish banking sector
Aktif pasif yönetimi: Türk bankacılık sektöründe aktif ve pasiflerin bağımlılığı üzerine bir analiz
- Tez No: 339879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Aktif Pasif Yönetimi (APY) bir şirketin aktif ve pasiflerinin eşzamanlı olarak değerlendirilmesini içeren bir risk yönetimi şeklidir. APY, banka bilançosunun iki tarafını bir bütün halinde analiz ederek, aktif yönetimi ile pasif yönetimini bir noktada birleştirir. APY, bilançonun belli bir koordinasyon içerisinde yönetimi olarak tanımlanabilir. APY, amacı riski tamamen kaldırmak yerine onu kontrol edilebilir sınırlar içerisinde tutmak olan risk yönetimi yaklaşımında kritik bir role sahiptir. Faiz oranları, piyasa fiyatları veya kurların dalgalanması sonucu ortaya çıkan riski azaltmak için türev ürünler gibi çeşitli yeni finansal araçlar ve ürünler geliştirilmiştir. Bu yeni gelişen araçlar, aktif ve pasifler arasındaki ilişkiye, geleneksel yaklaşımlarda olmayan yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bu çalışmanın amacı kanonikal korelasyon analizi kullanarak 2002-2011 yılları arasında Türkiye?deki bankaların aktif ve pasifleri arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bunun sonucunda sektör için bilanço içi veya bilanço dışı risk yönetim tekniklerinden hangisinin daha geçerli olduğunu belirlemek hedeflenmektedir. Yapılan analiz sonucunda, Türkiye?deki bankalardaki aktif ve pasifler arasındaki bağıntının seçilen bazı ülkelerdeki bankalardakine göre yüksek olduğu görülmüştür. Türk bankacılık sektöründe, türev ürünlerin kullanımı yüksek olmayıp geleneksel risk yöntemi olan bilanço içi risk yönetimler daha etkin kullanılmaktadır
Özet (Çeviri)
Asset Liability Management (ALM) is a consideration of both assets and liabilities of the firms simultaneously for risk management. It reunites asset management and liability management into united process that provides an incorporated management of both sides of balance sheet. It could be defined as managing balance sheet in a coordinated way. ALM has a significant role in risk management whose aim is not eliminating risks totally but keeping it in considerable limits. Various new financial tools and products such as derivatives have been developed to decrease risk derived from fluctuations of interest rate, market prices or foreign exchange rates. These newly developed tools brought a new perception to the relationship between assets and liabilities which traditional approaches do not have. Purpose of this study is to analyze the relationship between assets and liabilities of the banks in Turkey by using canonical correlation method for the period of 2002-2011. It is aimed to understand which risk management techniques are relevant, whether on-balance sheet or off-balance sheet methods. According to the analysis of this study, dependency between assets and liabilities of banks in Turkey has been still high compared to that of banks in chosen countries. The usage of derivatives is limited and traditional risk management techniques which are on-balance sheet methods are used more effectively in Turkish banking sector.