Reconstruction of Turkishness among the Turkish immigrants in rochester
Rochester'da yaşayan Türk göçmenlerde Türklüğün yeniden inşası
- Tez No: 339923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den Rochester'a göç eden Türklerin tarihini ve değişen kimlik inşası süreçlerini ele almaktadır. 1960'lı yılların başında, Rochester'da sadece küçük bir grup yüksek eğitimli Türk bulunuyorken; 1967'den sonra, Batılı ülkelerde daha iyi iş imkânları arayan terzi Türkler Rochester'a göç etmeye başlamışlardır. Batı'ya yönelik Türk işçi göçünün memleket bağı üzerinden gerçekleşen alışılagelmiş yapısının aksine, terzi Türkler Rochester'a Türkiye'nin farklı şehirlerden göç etmişlerdir. Yüksek eğitimli Türkler ve terzi göçmenlerin kurdukları iletişim sayesinde, Rochester Türk Cemiyeti kendine özgü bir göçmen kuruluşu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma Rochester Türk Cemiyeti'ne ve 1990'lı yıllardan sonra Rochester'da ortaya çıkan diğer Türk kuruluşlarına odaklanarak, Rochester'daki Türklerin etnik, kültürel ve siyasi kimliklerinin, kitlesel davranışlarına ilişkin etkisini incelemektedir. Tez kapsamında bütünleşme kavramı iki yönlü bir olgu olarak ele alınmıştır; bu kapsamda Türkler, Amerikan toplumunun geneliyle bütünleşebilecekleri gibi, Amerika toplumu içerisinde sadece Türklerle bütünleşmeye de yönelebilirler. Bu çalışmanın sonucunda Rochester'ın değişen toplumsal bağlamında dini kimliğin öne çıkan bir etkisi olduğu savına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the history of Turks migrated from Turkey to Rochester and their changing constructions of identities. In the early 1960?s, there was only a small group of Turkish immigrants in Rochester, who were well educated professionals. After 1967, Turkish tailors and their families, who were seeking better employment in Western countries started to migrate to Rochester. Different than the common aspect of homeland based Turkish labor migration to West, Turkish tailors in Rochester came from different cities of Turkey. As a result of the communication between high skilled Turks and the tailor-migrants, Turkish Society of Rochester was founded as a distinctive immigrant association. This study focuses on Turkish Society of Rochester and the other Turkish organizations in Rochester which were established after 1990?s, in order to investigate the role of ethnic, cultural and political identities on the formation of collective behavior of Turks in Rochester. The thesis considers the concept of integration as a bidirectional phenomenon, whereby Turks can integrate with the larger American society and/or with the Turkish community within the US as well. This study has concluded that the religious identity is becoming more prominent within the changing social context of Rochester.