Hayvan modelinde supravezikal obstrüksiyonun ortaya çıkardığı renal hücre apoptozisinin değişik parametrelerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 339951
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OĞUZKAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üriner sistem enfeksiyonu infant ve çocukluk döneminde renal hasara neden olmasıyla özellikle pediatrik yaşın major problemidir. Obstruktif faz süresince infeksiyon varlığı , obstrüksiyon derece ve süresi gibi bazı faktörler, renal dokudaki patolojik olayları yönlendiımektedir. Konuyla ilgili son çalışmalarda unilateral üreteral obstrüksiyon özellikle distal tübülüsterde programlı hücre ölümünde(apoptosis) rol oynamaktadır. Diğer taraftan Kalsiyum kanal blokörleri ortaya çıkabilecek histolojik değişiklikleri azaltmada ve apoptosise karşı koruyucu bir ajan olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Yeni Zelanda olgun tavşanlarında unilateral parsiyel ve komplet obstrüksiyon oluşturarak ( enfeksiyonsuz ve enfeksiyonla birlikte ayrıca Kalsiyum kanal blokörünün) bcl-2, fas ve p53 protein düzeyleri üzerine olan etkilerini araştırdık Çalışmada Yeni Zelanda tavşanlanyla parsiyel ve tam unilateral üreter obstrüksiyonu için iki grup (n:24), enfeksiyon için iki grup (n:24), Kalsiyum kanal blokörü için iki grup (n:24) ve sham grubu (n:12) oluşturuldu.Tavşanlara obstrüksiyon sonrası 24 saat (n:3), I hafta (n:3), layda (n:3), 3 ay (n:3) nefrektomi uygulandı. İmmunohistokimyasal yöntem kullanılarak bcl-2, fas ve p53 protein pozitifliği belirlendi. Obstrüksiyonlu ve obstrüksiyonsuz böbreklerde bcl-2, fas ve p53 pozitifliğine ek olarak, tubüler hücrelerdeki proliferatif aktiviteyi belirlemek için PCNA proliferatif antikorlar kullanıldı. Üriner sistem enfeksiyonu ile birlikte uzun süreli obstrüksiyona tabi tutulan böbreklerde artmış tübüler apoptotik değişiklikler bulundu. Enfeksiyonsuz gruplarda daha az proliferasyon ve apoptotik değişim saptandı. Kalsiyum kanal blokörleri her iki gruptada apoptotik değişikliklerde azalmağa neden olmuştur. Üriner sistem enfeksiyonu varlığında ve obstruksiyonun şiddet ve süresi programlı hücre ölümünde belirgin hızlanmaya neden olmaktadır. Apoptotik değişikliklerin ifadesi olarak p53 ,fas ekspresyonu artışı ve bcl-2 ekspresyonunda azalma saptandı. Ayrıca apoptozis ile renal tübüler hücrelerdeki proliferatif indeks doğru orantılı olarak değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract obstruction is a major problem especially in pediatric age which causes renal deterioration in infants and children. During obstructive phase some defınite factors such as the presence of infection, the degree and duration· of obstruction ete. may well affect the fınal outcom e of the pathologic process occuring in the involved renal tissue. Related with this subject, recent studies have demonstrated that unilateral ureteral obstruction results in programmed cell death or apoptosis in especially distal tubular cells.On the other hand;Calcium channel bloeker agents mostly may be used as a protective agent against apoptotic changes. In this experimental study by inducing partial or total obstruction(with or without urinary tract infection, and with calciuın channel blocker) the expression of p53, fas,bcl-2 protein during unilateral obstruction has been evaluated in mature New Zealand rabbits. By performing immunhistocheınistry technique in all kidneys undergoing obstruction the bcl-2,fas and p53 antibodies were used and the degree of positivity were tested. In addition to bcl-2, fas and p53 positivity, the proliferative activity of tubular cells have been evaluated in obstructed and unobstructed kidneys by using PCNA proliferative antibodies. Evaluation of our results indicated an increased rate of apoptotic changes in kidneys undergoing long-term obstruction phase in combination with urinary tract infection. Mature kidneys undergoing obstruction without any iınpact of urinary tract infection deınonstrated less pronounced proliferation and that of apoptotic changes.Again calcium channel bloeker agents seemed to decrease apoptotic changes in the complete and partial obstructed group. The presence of urinary tract infection and that of the degree of obstruction on the extent of p53, fas and bcl-2 expression ,the proliferative index of tubular cells,the effect of calciuın channel bloeker agent are being discussed.