Sudan fotokatalitik yöntemle hidrojen üretiminde görünür alan etkin katalizörlerin geliştirilmesi ve tanımlanması
Development and characterization of visible spectrum active photocatalytic water splitting catalysts for hydrogen synthesis
  1. Tez No: 339958
  2. Yazar: CAN DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nano boyutlu TiO2 ile fotokatalitik hidrojen üretimi geleceğin hidrojen ekonomisini oluşturmak için büyük bir potansiyele sahiptir. Şuanda güneş enerjisinden hidrojen enerjisi üretimi verimi ekonomik olarak ses getirebilmesi için çok düşüktür. Bunun ana sebepleri elektron ve elektron boşluklarının tekrar birleşmesi, geri reaksiyon ve TiO2'in görünür ışık altındaki düşük aktivitesidir. Yüklerin tekrar birleşmesinin ve geri reaksiyonun engellenmesi için karbonat tuzları ve kurban reaktanların kullanılması araştırmacılar tarafından çalışılmıştır. Diğer çalışmalar ise değerli metal yüklemeleri, yapıya katyon girişimleri, boya ile duyarlılaştırma, kompozit yarıiletkenler oluşturma ve anyon girişimleri sayesinde TiO2'in iyileştirilmesi ile fotokatalitik özelliklerinin geliştirilmesine odaklanmıştır. Bu tez çalışması kompozit fotokatalizörlerin sentezlenmesine ve bu fotokatalizörlerin kurban reaktan olarak metanolün kullanıldığı su parçalanması reaksiyonu sonucunda hidrojen üretimi için kullanılmasına odaklanmıştır. Bu fotokatalizörlerin karakterizasyonu XRD, TGA ve DRS analizleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nano-sized TiO2 photocatalytic water-splitting technology has great potential for low-cost, environmentally friendly solar-hydrogen production to support the future hydrogen economy. Presently, the solar-to-hydrogen energy conversion efficiency is too low for the technology to be economically sound. The main barriers are the rapid recombination of photo-generated electron/hole pairs as well as backward reaction and the poor activation of TiO2 by visible light. Some investigators studied the effects of addition of sacrificial reagents and carbonate salts to prohibit rapid recombination of electron/hole pairs and backward reactions. Other research focused on the enhancement of photocatalysis by modification of TiO2 by means of metal loading, metal ion doping, dye sensitization, composite semiconductor, anion doping. This thesis focuses on synthesis of composite photocatalysts and using these photocatalysts for hydrogen production from water splitting reaction using methanol as hole scavanger. The chractrazition of these photocatalysts were carried out by XRD, TGA and DRS.