Cumhuriyetten günümüze akademisyen dinler tarihçilerinin biyografisi
Since the Republic of academic biography of the historian of religions
  1. Tez No: 339959
  2. Yazar: FIRAT IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Dinler Tarihi, Din Bilimleri içerisinde çok önemli bir yere sahiptir ve Din Bilimleri'nin olmazsa olmazıdır. Bu çalışmamızın konusu“Cumhuriyetten Günümüze Akademisyen Dinler Tarihçilerinin Biyografisi”dir. Konu akademik unvanı Yardımcı Doçent olan Dinler Tarihçileri ile sınırlandırılmış, daha alt düzeyde akademik unvana sahip Dinler Tarihçilerine değinilmemiştir. Bu çalışmamızda amaç, Türkiye'de Dinler Tarihi alanında yapılmış olan çalışmaları gözden geçirmek, bu alanda yetişmiş akademisyenleri ve belli başlı çalışmalarını tanıtmak ve bu vesileyle alanın bilgi dairesini çizmek suretiyle dinler tarihi biliminde çalışacak olan araştırmacılara nereden çalışmalarına başlayacaklarına dair bir fikir ve proje takdim etmektir. Tez konusu ile ilgili Dinler Tarihi'nin Türkiye'de yaşayan en eski ve en değerli hocaları olan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden emekli olan Sayın Prof. Dr. Mehmet Aydın ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden emekli olan Sayın Porf. Dr. Abdurrahman Küçük ile görüşülerek kendilerinin fikir ve önerileri doğrultusunda tezin çerçevesi ve sınırları belirlenmiştir. Tezin hazırlanması aşamasında çok değerli hocalarımızla gerek yüz yüze gerek telefonla gerekse elektronik posta aracılığıyla görüşülmüştür. Görüşme imkânı bulamadığımız hocalarımız ile ilgili bilgilere ulaşmak için de yazılı kaynaklar taranmış ve internet aracılığıyla ulaşılmıştır. l874'ten 1955'e kadar Dinler Tarihi çeşitli medreselerde ve yüksek okullarda okutulmuş ve Dinler Tarihiyle ilgili bazı kitaplar ve makaleler yayımlanmıştır. Akademik bir disiplin olarak Dinler Tarihi, 1949'da açılan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ders programında yer almıştır. 1955'te Prof. Dr. Hikmet Tanyu'nun Dinler Tarihi Kürsüsü'ne asistan olmasından sonra Türkiye'de bu sahadaki akademik çalışmalar başlamıştır. Prof. Dr. Hikmet Tanyu, Ankara İlahiyat Fakültesi'nde, Dinler Tarihi Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak çalıştığı yıllarda birçok Dinler Tarihçisi yetiştirmiştir. Prof. Dr. Hikmet Tanyu'nun yanında yetişen akademisyenlerin yeni kurulan İlahiyat Fakültelerine dağılmasından sonra, Dinler Tarihi'nin her alanında tez çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmayla, ülkemizde yapılmış olan Dinler Tarihi çalışmaları ve bu alandaki akademisyenler genel olarak tanıtılmış, Dinler Tarihi biliminin henüz ülkemizde tamamen kökleşmediği, yapılacak çok sayıda araştırma ve incelemenin yeni araştırmacıları beklediği sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler Cumhuriyet, Dinler Tarihi, Hikmet Tanyu, Akademisyen, İlahiyat Fakültesi, Bibliyografya
Özet (Çeviri)
History of Religions has a considerable place in Theology and it's necessarily for Theology. The subject of our study is the bibliography of the Academician Religions Historians from the Republic to the present day. The subject is delimitated with Historians of Religions whose carrier of assistant professor but it wasn't mentioned about Historians of Religions who las lower academic carrier. The purpose of this study is to review of the studies done in the area of the history of religions to introduce the major acamedicians and studies and present a project and an idea about the science of the history of religions and to the researchers who will study on, where they will strat to this. We met with Prof.Dr. Mehmet Aydın and Prof. Dr. Abdurrahman Küçük who are the history of religion s living in Turkey which is the oldest and most distinquised professors and their ideas and suggestions were taken about thesis while preparing it. We contacted with our precious professors both an e-mails and face to face. The written materials were collected and sent to our professors by e mails who we have no chance to interview. History of Religions were read at some madrasahs and upper schools from 1875 to 1955. Some articles and books have been published about History of Religions.as an academic discipline, History of Religions was taken place in the curriculum of Faculty of Theology at Ankara University was opened in 1949. Some academic study were started in Turkey after Prof Hikmet Tanyu (1918-1992) who is death now, became an assistant at History of Religions.Prof.Dr. Hikmet Tanyu, studying as a professor at Faculty of Theology at Ankara, has educated so many important historians.This Historians have started to write thesis in all part of the History of Religions. With this study it has been commonly introduced the academician and the history of religions study done in this area. It hasn't become generally accepted the history of religions science in our country yet. It has been concluded that a large number of research investigation has been expected the new researchers. Key Words Republic, History of Religions, Hikmet Tanyu, Academician, Faculty of Theology, Bibliyography