Yapılandırmacı yaklaşımın sosyal bilgiler öğretiminde başarı, tutum ve kalıcılığa etkisi (5.sınıf örneği)
The effect of constructive approach on success, attitude and permanency at the social sciences teaching (5th class example)
- Tez No: 340001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ?Yapılandırmacı Yaklaşımın Sosyal BilgilerÖğretiminde Başarı, Tutum ve Kalıcılığa Etkisi (5.Sınıf Örneği)?ni belirlemektir.Araştırmada ?Kontrol Gruplu Ön Test-Son Test Deneysel Desen? kullanılmıştır.Çalışma grubu, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Aşkale ilçesi İbrahimPolat İlköğretim Okulundaki 5-A ve 5-B şubelerinde öğrenim gören 21 erkek ve 20 kızolmak üzere toplam 41 öğrenciden oluşmuştur. 5-A sınıfında bulunan 8 erkek ve 11 kızolmak üzere toplam 19 öğrenci kontrol grubunu, 5-B sınıfında bulunan 13 erkek, 9 kızolmak üzere toplam 22 öğrenci ise deney grubunu oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, öğrencilerin SosyalBilgiler dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafındangeliştirilen(2007) ?Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Anketi? ile öğrencilerinakademik başarılarını ve öğrenilen bilgilerin kalıcılık düzeyini ölçmek amacıylageliştirilen ?Bölgemizi Tanıyalım Ünitesi Başarı Testi? kullanılmıştır.Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bu analizler,bilgisayarda SSPS 12.00 for Windows İstatistiksel paket programıyla yapılmıştır.Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Deney grubunda yapılandırmacı yaklaşım yöntemlerine göre, kontrol grubundaise, geleneksel öğretim yöntemlerine göre Bölgemizi Tanıyalım Ünitesi konularınınişlenmesinden sonra toplanan verilerin istatistiksel çözümlemeleri sonucunda eldeedilen bulgular ışığında, ilgililere katkı sağlayacağı düşünülen öneriler geliştirilmiş veaşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır :???? Sosyal Bilgiler dersinde, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı öğretim yöntemlerininuygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yöntemlerininuygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarıları arasındaistatistiksel bakımdan anlamlı bir fark vardır. Öğrenci başarılarını artırmadayapılandırmacılık yaklaşımına dayalı öğrenmenin geleneksel yöntemlerden dahaetkili olduğu saptanmıştır.???? Sosyal Bilgiler dersinde, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı öğretim yöntemlerininuygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığıkontrol grubundaki öğrencilerin derse ilişkin tutumları arasında istatistikselbakımdan anlamlı bir fark oluşmamıştır. Elde edilen bu sonuç, Sosyal Bilgilerdersinde öğrencilerin derse yönelik tutumunu arttırmada, her iki yöntemin aynıetkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.???? Sosyal Bilgiler dersinde, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı öğretim yöntemlerininuygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığıkontrol grubundaki öğrencilerin öğrendikleri bilgilerin kalıcılık düzeyleriarasında istatistiksel bakımdan anlamlı bir fark vardır. Elde edilen bulgular,Sosyal Bilgiler dersinde öğrenilen bilgilerin kalıcılığını arttırmada,yapılandırmacı yaklaşımın geleneksel öğretimden daha etkili olduğunu ortayakoymaktadır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to determine ?The effect of constructive approachon success, attitude and permanency at the social sciences teaching(5th Class Example)?.Pre-test- last test with control group experimental figure?? was used in the experiment.The universe of this study consist of totally 41 students (21 boys and 20 girls) in 5-A and 5-Bclasses in İbrahim Polat Primary School in Aşkale, Erzurum in the 2007-2008 education andteaching year. From the class 5-A, 8 boys and 11 girls, totally 19 students were used as acontrol group and also from the class 5-B, 13 boys and 9 girls, totally 22 students wereused as an experiment group.?Individual information form, ?Attitude Scale Towards Social Sciences? wasdeveloped by the researcher (2007) to designate the students? attitudes towards socialsciences and ?Let?s know our region achievement test ?was developed to scale students?academic success and their rememberance level? were used as a means of collectingdata.Mann-Whitney U test was used for analizing the data.This analysises were madeby using package program SSPS 12.00 for Windows (Statistical Package for the SocialSciences). Meaningfulness level is accepted as 0.05.The following reults appear with the light of findings that get after statisticalanalysises of datas that collected studies according to traditional teaching in controlgroup and constructive learning approach principles in the experiment group. Then,suggestions were improved that they were helpful and contribute to the people who areinterested in.And the following results are come to light:? In Social Sciences lesson, there is a meaningful differences from the statisticalpoint of view between students? academic success in the control group that wasput traditional teaching into practice and expriment group that was putconstructive learning approach into practice. It is fixed that constructive learningapproach is more effective than traditional methods in the increasingstudents?success.? In Social Sciences lesson, there is no meaningful difference from the statisticalpoint of view between students? attitudes to the lesson in the control group thatwas put traditional teaching into practice and experiment group that was putconstructive learning approach into practice. These results mean that both of themethods have the same effects to increase students? attitudes towards the lesson.? In Social Sciences lesson, there is a meaningful difference betweenrememberance levels in the control group students that was put traditionalteaching into practice and experiment group students that was put constructivelearning approach into practice. It is fixed that constructive learning approach ismore effective than traditional methods in the increasing students?rememberance level.