Katma Değer Vergisi'nde iade uygulamaları ve muhasebeleştirilmesi.
Implementation ofReimbursment and Accounting at the Value Added Tax
- Tez No: 340000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Katma Değer Vergisi üretimde kullanmak veya nihai tüketim amacıyla alınan mal ve hizmetlerin el değiştirdiği her safhada toplam bedel üzerinden alınan, ancak bünyesindeki mahsup sistemi nedeniyle vergi piramitleşmesini engelleyen modem bir muamele vergisidir. Ülkemizde katma değerin vergilendirilmesinde vergilendirme tekniği, ekonomik, · sosyal ve politik bazı nedenlerden dolayı farklılaştırmalar yapılmış, bazı teslim ve hizmetler ise verginin kapsamı dışına çıkarılmıştır. Katma Değer Vergisinden istisna edilen teslim ve hizmetlerin alımında yüklenilen vergilerin bir kısmı için, yüklenilen verginin devletten geri alınması imkan dahilinde iken, bir kısmı için bu durum söz konusu değildir. Yüklenilen verginin iade alınmasına imkan veren KDV istisnaiarına tam istisna denmektedir. Katma Değer Vergisinde İade Uygulamalar ve Muhasebeleştirilmesi adlı tez konumuzda Tam İstisnalar ayrıntılı olarak açıklanmaya ve bu istisnaların muhasebeleştirilmesine çalışılmıştır. İki ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde maliyecilik kavramları ve özellikle Katma Değer Vergisi açıklanmış, ikinci bölümde ise tam istisnalar ayrıntılı olarak açıklanarak bu işlemlerin muhasebeleştirilmesine ilişkin örnekler verilmiştir. Amacımız kamu maliyesi kavramları, katma değer vergisi ve istisnalar ile iade uygulamaları ve bunların muhasebeleştirilmesine yönelik bir : · çalışma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Value Added Tax is taken from the total value of the goods and services w hi ch are used in production on fina! consumption on every phase of the trade, but it is also a modern dealing tax that prevents tax pyramid by its reduction system. In our country, the technique of the added value' s taxation has been differentiated from other taxes because of social, economic and political reasons , some goods and services has been excepted from this tax. S ome of these goods and services w hi ch are excepted from V AT may be qualified for reimbursment, for the others this may not be possible. The Value Added Tax exceptions are named as entire exceptions which give possibility to take back the imposed tax. The subject of our thesis,“Implementation of Reimbursment and Accounting at the V AT”, we studied to clarify the en tire exceptions in details and accountancy of these exceptions. In the first chapter of this study which is composed of two segments, we explained the financial concepts and especially VAT. In the second chapter, all the entire exceptions are explained in details and related examples are given about their accounting. Our intention is to accomplish a guided study about public finance concepts, value added tax, exceptions and reimbursment implementations of V AT, and accountancy of all these subjects.