Hasan Kayıhan'ın hayatı, eserleri, edebî kişiliği ve romanlarının tematik bakımdan incelenmesi
The name of thesis : the life, work , literary character of Hasan Kayihan and analyze of his noveles in thematic way.
  1. Tez No: 340011
  2. Yazar: MURAT AYBİRDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTAT DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmamızda Hasan Kayıhan'ın hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve romanlarının tematik bakımdan incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın sonunda yazarın kendi ağzından hayat hikâyesine, yazarla yaptığımız söyleşiye, yazarın aile kayıt örneğine, yazara ve romanlarına ilişkin bazı fotoğraflara yer verilmiştir.Edebiyatın farklı türlerinde çalışmaları olsa da romancılığıyla tanınan Hasan Kayıhan, romanlarında milli ve manevi değerlere bağlılığı ön plana çıkarmış, Almanya'da yaşayan Türklerin yaşadıkları sorunları da gözler önüne sermiştir. Edebiyatı sosyal mesaj vermenin bir aracı olarak gören yazar, doğru bildiklerini söylemekten de çekinmemiştir.Çalışmamızda yazarın yayımlanmış sekiz romanı da tek tek incelenmiş ve yazarın vermek istediği mesajlar üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın sonunda, incelenen ve yararlanılan kaynaklar, kaynakça bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze his life, written work ,literary character and his novels in thematic point : At the end of our study; His life story by his word, interview with the author , the author's family state registration sample ,the photos about the author and his novels were included .However, he has studies in different kind of literature ,Hasan Kayıhan who is known as his novelist side took to fore the national and spiritual values in his noveles . He also brought out the problems of Turks in Germany. .The author Who thinks literature as the mean of giving social message ,never bewared telling the truth .In our study, His published noveles were analyzed one by one and it wasconsidered on the authors messages .At the end of our study , analyzed and utilizedresources were stated in bibliography .