Mekkî sûrelerde müşriklerin çeşitli itirazları ve Kur'ân'ın bunlara cevapları (Mukâtil b. Süleyman örneği)
Various objections of unbelievers in the Meccan chapters and responses of the Holy Qur'an to these various objections (The sample of Muqatil b. Solomon)
- Tez No: 774783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde müşriklerin mekkî sûrelerdeki birtakım itirazları ve Allah'ın bu itirazlara Kur'ân'da verdiği cevapları Mukâtil b. Süleyman'ın ilk tam tefsir olan Tefsîr-i Kebîr'i bağlamında ele alınmıştır. Bu çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Mukâtil b. Süleyman'ın hayatı, eserleri, çalışmaları incelenmiştir. İkinci kısımda ise Hz. Muhammed'in (sav) İslam'a davetini kabul etmeyen müşriklerin itirazları mekkî sûreler bağlamında tahlil edilmiştir. Yapılan tespitler neticesinde itirazların genel manada Yüce Allah'a, gönderilen vahye, Allah'ın elçisi olan Hz. Muhammed'e, müslümanlara ve ahiretin varlığına ilişkin olduğu tespit edilmiştir. Kur'ân'da müşriklerin itirazlarına ve itiraz sebeplerine birçok ayette değinilmiştir. Allah'a karşı yapılan itirazlar, daha çok Mekke toplumunda kökleşmiş olan putperestlik inancından neşet etmiştir. Kur'an ile ilgili olanlar da çoğunlukla vahyin kaynağıyla alakalıdır. Hz. Nebi hakkındaki itirazlar ise genel olarak beşer üstü elçi beklentisinden ve mucizelere şahit olma arzusundan ileri gelmiştir. Müminleri imanlarından çevirmek için çeşitli vaatlerde bulunan müşriklerin, yeniden dirilme ve ahiret hayatının varlığı konusunda da inkârı tercih ettikleri görülmüştür. Sonuç olarak Kur'ân'ın inzali ve tebliği esnasında müşriklerin İslam'a yönelik itirazlar ile bu itirazlara verilen cevaplar, Mukatil b. Süleyman'ın mekkî sûrelerle ilgili açıklamaları özelinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some objections of the unbelievers in the Meccan Chapters and the responses given by God to these objections had been evaluated in the context of Tafsîr al-Kabîr of Muqâtil b. Solomon which was the first full commentary of the Qur'an. This work has consisted of two parts. In the first part, Muqâtil B. Solomon's life, works, studies had been examined. In the second part, the objections of the polytheists who had not accepted the invitation of the the Prophet Muhammad (peace be upon him) to Islam had been analyzed in the context of the Meccan Chapters. As a result of the observations, it had been determined that the objections were to the Almighty God, the revelation that had been sent, the Prophet Muhammad (pbuh) who is the Messenger of God, the Muslims and the existence of the hereafter in a general sense. The objections and reasons of the unbelievers for objection had been mentioned in many verses of the Qur'an. It had been determined that the objections had been made against God because of the belief in idolatry rooted in the Meccan society. The ones had been made against the Qur'an mostly because of the source of the revelation. The objections about the Prophet Muhammad had generally stemmed from the expectation of a superhuman envoy and the desire to witness miracles. It had been seen that the unbelievers who had made various promises to make the believers give up their faith, had preferred denial about the resurrection and the existence of the hereafter too. As a result, the objections of the unbelievers to Islam during the revelation and transmission of the Qur'an and the responses to these objections had been examined with regards to explanations of Muqâtil b. Solomon about the Meccan chapters.