Evsel nitelikli atıksuların demir (III) tuzları ile beraber kullanılan klinker ile fizikokimyasal arıtılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 34005
  2. Yazar: HURİYE GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT PINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Koagülasyon ve flokülasyon işlemleriyle evsel nitelikli atıksuların arıtımında klinker sönmüş kirece alternatif olarak kullanılmıştır. Klinker veya kireç ile birlikte demir (III) klorür koagülant madde olarak kul lanılmıştır. Koagülant ve koagülant yardımcısı maddelerin dozları değiştirilerek jar testleri yapılmıştır. Jar testlerinde karıştırma hızları hızlı karıştırma için 200 devir/dakika, yavaş karıştırma için 10 devir/dakika uygu lanmıştır. Hızlı karıştırma ve yavaş karıştırma süreleri sırasıyla 3 dakika ve 5 dakika olarak alınmıştır. Ham atıksu ve arıtılmış sularda pH, AKM, Bulanıklık, Fosfat ve BOI5 değerleri saptanmıştır. Her parametre için maksimum arıtım verimleri ve bu verimleri sağlayan koagülant ve koagülant yardımcıları dozları tespit edilmiştir. Maksimum arıtım verimle rinin 0,20 g/l sönmüş kireç veya klinkerle beraber 40 mg/I demir (III) klorür dozunda elde edildiği tespit edilmiştir. Klinkerle elde edilen arıtım çamurları, sönmüş kireçle elde edilen arıtım çamurlarıyla karşılaştırılmştır. Klinker ile elde edilen arıtım çamurları daha iyi çökelme ve yoğunlaşma özellikleri göstermiştir. Klin ker ve kireç ile elde edilen arıtım çamurlarının filtrasyona özgül dirençleri sırasıyla 4.2x1ü11 m/kg ve 4.0x1ü11 m/kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Clinker was used as an alternative to hydrated lime for the treatment of domestic waste waters by means of coagulation and flocculation. Iron (III) chloride was used as a coagulant with the clinker and lime. Jar tests were carried out by changing the dosages of the coagulant and the coagulant aids. Stirring rates applied were 200 revolations/minute for rapid mixing and 10 revolations/minute for slow mixing. Durations of rapid mixing and slow mixing were 3 minutes and 5 minutes, respective ly. pH, suspended solids (SS), turbidity, phosphate and biochemical oxy gen demand (BOI5) values of raw waste water and of treated water were determined. Coagulant and coagulant aids dosages requred for maximum treatment efficiencies were also determined. 0.20 g/1 of hydrated lime or clinker with 40 mg/1 of iron (III) chloride were determined as optimum dosages for a maximum treatment efficiency. Sludges obtained from clinker and lime treatment were compared. The sludges obtained from clinker treatment had shown better settling and thickening characteristics. Specific resistance to filtration of the sludges resulted from clinker and lime treatment were found as 4.2x10 1J m/kg and 4.0x10 X1 m/kg, respectively.