Samsun piyasasında satılan makarnaların bazı kalite özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on some qualty characteristics of macaronies sold in samsun markets
- Tez No: 34006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FAİK KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Samsun ilinde tüketime sunulan makarnaların kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır» Araştırmada, marketlerden alınan farklı çeşitlerden değişik -Firmalara ait 56 makarna örneğinin kimyasal ve duyusal özellikleri ile pi şirme durumları tesbit edilmiştir. Alınan makarna örneklerinde kimyasal analizlerden su, kül, asitlik, protein, tuz ile Mg, K, Ca, Na ve Fe gibi mine ral madde tayinleri anal isleri, yapay boya aranması ve pişir me testlerinden suya gecen madde miktarı, hacim artısı, su absorbsiyanu, pişirme süresi tayinleri ve duyusal anal iz ler yap ı 1 m ı st ı r. Yapılan analizler neticesinde Samsun piyasasında satılan makarnaların kalite kriterlerinin, u-Fak sapmalarla birbirine yakın olduğu ve çoğunun TSE* ye uygun bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to investigate the quality o-F consumed macaroni varieties. în this research, 56 different varieties and marks of macaroni samples were collected and chemical and organoleptic characteristics o-F them were investigated. All these samples were investigated -For chemical charac teristics such as amount o-F water, ash, asidity, protein, salt, mineral matter, presence o-F arti-Ficial coloring materi al and cooking tests such amount o-F total soluble solids, vo lume increment, weight increment, water absorfation, cooking time and organoleptic tests. As a result o-F the analysis, the quality properties of the macaroni samples were found nearly same without little differences and most of them found to be suitable with the TSE standarts.