2000 sonrası Türk ulusalcılığının inşasında büyük ortadoğu projesi söyleminin rolü
The role of discourse of greater middle east project in formation of post 2000 Turkish nationalism
  1. Tez No: 340066
  2. Yazar: FATMANUR ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. TALİP KÜÇÜKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında, 2000 sonrası Türk siyasi yaşamının en popüler dış politika tartışmalarından biri olarak gündeme getirilen Amerikan merkezli Büyük Ortadoğu Projesinin nasıl bir söylem haline getirildiği ve Türk ulusalcılığının oluşumunda araçsallaştırıldığı konusu analiz edilmektedir. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin yazılışındaki amaç, tezin kapsamı ve tezin yazımında kullanılan yöntem açıklanmaktadır. İkinci bölümde“Büyük Ortadoğu Projesi”adı verilen yaklaşımın bizatihi kendisi ve onun Türkiye ile ilişkisi, Türkiye'de nasıl algılandığı ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde 2000 sonrası Türkiye siyasetinin önemli unsurlarından biri haline gelen ulusalcılık ideolojisinin kavramsal çerçevesi çizilmeye ve bu ideolojinin“Büyük Ortadoğu Projesi”ni nasıl kavramsallaştırdığı ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde ise“Büyük Ortadoğu Projesi”adı verilen çerçevenin ulusalcı yazında nasıl bir söylem haline dönüştürüldüğü Erol Manisalı ve İlhan Selçuk'un yazıları üzerinden anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze how discourse of“Greater Middle East Project”, which is hot debate of Turkish politics about foreign policy in 2000s, effects the formation process of post 2000 Turkish nationalism. It consists of three chapters. In the first chapter, I discuss“Greater Middle East Project”itself and its relations with Turkey and implications on Turkish politics. Second chapter, mainly draw a conceptual framework for understanding of post 2000 Turkish nationalism and its relations with discourse of“Greater Middle East Project”. Third chapter deals with discourse production process behind post 2000 Turkish nationalism through writings of two leading figures of nationalism, Erol Manisalı and İlhan Selçuk.