Kronik ürtikerli hastalarda psikiyatrik muayene sonuçları
The psychiatric examination results of the patients with chronic urticaria
- Tez No: 340067
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Psikokütanöz hastalıklar arasında değerlendirilen kronik ürtikerde, çoğu olguda kesin sebebi bilinemese de etiyolojide birçok faktör suçlanmaktadır ve emosyonel faktörler de bunlardan biridir. Bu nedenle, kronik ürtiker hastalarından psikiyatrik konsültasyon rutin olarak istenmektedir.Çalışmamızda Temmuz 2006 - Temmuz 2008 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'nde kronik ürtiker tanısı konulan ve etiyoloji araştırılması sırasında psikiyatrik muayene istenen hastalardaki psikiyatrik muayene konsültasyonlarının geriye dönük incelenmesi ile elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya, kronik ürtiker tanısı konulan, etiyoloji araştırılması sırasında psikiyatrik konsültasyon istenen ve psikiyatrik muayene sonuçlarının hastadeğerlendirme formuna işlendiği; yaş ortalaması 36 (4-67) olan 88'i (%78.6) kadın, 24'ü(%21.4) erkek 112 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süreleri, psikiyatrikmuayene sonuçları, kronik ürtiker etiyolojisinde suçlanabilecek ilaç, infeksiyon, otoimmünhastalık hikâyesi ve bunlara yönelik yapılmış olan tarama testlerinde anormallik olupolmadığı kaydedildi.Hastaların yarıdan fazlasında (%52.6) psikopatoloji saptandı. Bu hastaların çoğunun (%78) etiyolojisinde en az bir faktör daha mevcuttu. En sık saptanan psikiyatrik komorbidite, depresyon (%21.4) ve anksiyete bozukluğu (%20.5) idi. Ancak tüm hastaların az bir kısmında (%12.4) psikopatoloji hastalığın etiyolojisinde tek faktör olarak değerlendirildi.Gözlenen bu psikiyatrik komorbiditelerin kronik ürtikere mi bağlı geliştiği yoksa kronik ürtiker için bir yatkınlık mı yarattığı sorusunun cevabı net değildir. Sonuç olarak, bu hastalığın etiyolojisinde emosyonel faktörlerin rolünün tam olarak açıklanabilmesi için daha geniş ve ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Despite of the exact etiology of chronic urticaria, which is evaluated as one of the psychocutaneous diseases, is unknown in many cases, there are a lot of factors blamed in the etiology and emotional factors are one of them. For this reason, the psychiatric consultations are ordered routinely in the patients with chronic urticaria.In our study, the evaluation of the retrospective results of psychiatric consultations ordered at the etiologic investigations of patients with chronic urticaria diagnosed at the policlinic of Trakya University Dermatology Department between July 2006-July 2008 is aimed. One hundred and twelve patients, whose the mean of age is 36 (4-67) with 88 (78.6%) females and 24 (21.4%) males were ordered for psychiatric consultation and whose results recorded to patient evaulation forms while the etiologic investigation of chronic urticaria were included. The age, gender, duration of disease, psychiatric examination results, history of drugs, infection, otoimmun disease which could be blamed at the etiology of chronic urticaria and whether there had been an abnormality at the screening tests of etiologic investigation were recorded.There was a psychopathology at the more than half of patients (52.6%). In most of these patients (78%), there was at least another factor blamed for the etiology. The most commonly encountered psychopathological comorbidities were depresession (21.4%) and anxiety (20.5%). However, psychopathology was evaluated as the single etiologic factor only at minority of cases (12.4%). However, whether these psychiatric comorbidities are caused by chronic urticaria orchronic urticaria causes a propensity to the psychiatric comorbidity is unclear. We think that there is a need for further larger studies which investigates etiologic factors in detail in order to evaluate the role of emotional factors in chronic urticaria.