Sinop'un Erfelek İlçesinde kestanenin (Costanea satıva mill.) seleksiyon yoluyla ıslahı
The Selection breeding of chestnuts (castanea sativa mill) grown in Erfelek Country of Sinop
  1. Tez No: 34008
  2. Yazar: ÜMİT SERDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE BİLGENER (KURNAZ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma 1992 ve 1993 yıllarında Sinop'un Erfelek İl çesinde yürütülmüştür. Araştırmada İlçedeki kestaneler içeri sinde verim ve kalite yönünden en üstün özellikte olanların seçilmesi amaçlanmıştır. İlçede 1992 yılında 55 ve 1993 yı lında 5 olmak üzere toplam 60 tip değerlendirilmiştir. Kesta ne tiplerinin değerlendirilmesinde tartılı derecelendirme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda meyve irilisi bakımından SE 23-9 (10.10 g) ve SE 3-12 (9.97 g), erkencilik bakımından eylülün ikinci haftasında olgunlaşan SE 21-2, kestane hamuru yapımına uygunluk bakımından SE 20-1 ve SE 3-12; genel kalite bakımın dan SE 23-9 ve SE 20-1 nolu tipler selekte edilmiştir. Ayrıca SE 18-2 tipi de iyi bir tip olarak görülmektedir. This research has been conducted Erfelek county of Sinop, 1992 and 1993. And it was aimed to select the chestnut (Castanea sativa Mill.) types have superior growth, yield and nut characteristics. Totally the 60 types have been evaluated in both years. The Weighted-Rankit method were used to evaluate the chestnut types. In respect to nut size SE 23-9 (10.10 g) and SE 3-12 (9.97 g) and earliness SE 21-2 matured at the second week of September and chestnut paste SE 20-1 and SE 3-12 and general quality SE 23-9 and SE- 20-1 were selected. SE 18- 2 was also selected as a good type.
Özet (Çeviri)