Tam zamanında üretim sistemlerinde lojistik operasyonların optimizasyonu
Optimization of logistics operations in Just-in-Time production systems
- Tez No: 340083
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tam zamanında üretim sistemi ilk kez Japonya'da ortaya çıkmış ve buradan tüm dünyaya yayılmış bir üretim sistemidir. Bu üretim sisteminin israfa ve maliyetlere duyarlı olması, israfı ve maliyetleri azaltıcı yönde çalışmayı gerektirmesi sebebi ile özellikle üretim sektörlerinde çok önemlidir. Tam zamanında üretim sistemi ile çalışan firmalar için en kritik nokta tedarik zinciri yönetimidir. Düşük stok seviyeleri ile çalışılan ortamda tedarikçilerden toplanan alt parçaların zamanında temin edilmesi çok önemlidir. Günümüz rekabet koşullarında maliyetlerini düşük tutan firmalar pazarda avantajlı durumdadırlar. Tam zamanında üretim sisteminde tedarik süreci lojistik maliyetleri oldukça önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada Tam Zamanında Üretim sisteminde lojistik operayonları incelenmiştir. Tedarik zincirinde en önemli maliyet unsuru olan taşımaların önerilen bir matematiksel model ile optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen karışık tamsayılı programlama modeli, müşteri ile tedarikçi arasındaki taşımalarda, araçları -istenilen ürünü, istenilen zamanda ve istenilen miktarda olacak şekilde- optimum yüklemektedir. Model bir uygulama olarak TOYOTA ile tedarikçisi TOYOTETSU arasında varolan Milk-Run toplama operasyonlarında uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Just In Time (JIT) production system has emerged for the first time in Japan and spread all over the world since then. This production system is sensitive to any kind of waste and the associated costs. Therefore, its philosophy requires elimination of waste and cost not only in production but also in other sectors. Among other fields of use, the most critical area for companies utilizing JIT system is the supply chain management. To supply sub-components from suppliers on a timely manner is critical for low inventory levels. Companies which can manage to keep their costs low, will certainly have a competitive advantage in the market. In this study the logistic operations of JIT production system have been examined. Optimization study was carried out with a proposed mathematical model for minimizing the transportation cost which is the most important cost item in a supply chain. A mixed integer programming model optimizes the load in transportation between a customer and its supplier while satisfying time and quantity constraints. The model has been implemented to a Milk-Run pick-up and delivery operation between TOYOTA and its supplier TOYOTETSU. The results clearly indicate to reduced costs.