Bursa ovası aluviyal,koluviyal ve vertisol grubu tarım topraklarının ağır metal kirliliği yönünden incelenmesi
The determination of heavy metal pollution in the agricultural soils of alluvial, colluvial and vertisol in the bursa plain
- Tez No: 340085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR AYDINALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bursa ovasının batı kesimindeki Aluviyal, Koluviyal ve Vertisol grubutopraklarında yürütülen bu çalışmada, toprakların iz element ve ağır metal (Fe, Mn, Zn,Cu, Cd, Co, Cr, Ni, Pb) miktarlarının mevcut durumları araştırılmış ve topraklarınkirlilik durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, 0-20 cm derinlikten toplam 30adet toprak örneği alınmıştır.Toprak örneklerinin toplam ve DTPA ile ekstrakte edilebilen Fe, Mn, Zu, Cu, Cd,Co, Cr, Ni, Pb ile bazı önemli fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Elde edilenveriler, incelenen yöre topraklarının ağır metal yönünden kirletilmediğinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the present status of trace and heavy metals (Fe, Mn, Zn, Cu, Cd,Co, Cr, Ni, Pb) of Alluvial, Colluvial and Vertisol soils and their pollution status weredeterminated in western side of the Bursa plain. Thirty soil samples were collected from0-20 cm depth for this purpose.Soil samples were analyzed for total and DTPA extractable Fe, Mn, Zn, Cu, Cd, Co,Cr, Ni, Pb with some important physical and chemical properties. The obtained resultswere indicated that heavy metal pollution did not show in the investigated area soils.