Majör depresyonda antidepresanların mizaç, karakter ve savunma mekanizmaları üzerine etkileri
Effects of antidepressants on temperament, character and defense mechanisms in major depression
- Tez No: 340086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT MERT AKSOY, DOÇ. DR. MURAT ERKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ : Kişilik ve duygudurum bozuklukları arasındaki ilişkinin açığa kavuşturulması hastalığın ortaya çıkması, süreğenleşmesi ve tedavisi ile ilgili önemli bilgiler sağlayabilir. Kişiliğin anlaşılmaya çalışılmasında Cloninger'in psikobiyolojik modelinin ve psikanalitik modelin önemli yeri vardır. Bu modeller temelinde geliştirilen Mizaç Karakter Envanteri ve Savunma Biçimleri Testi ile yapılacak çalışmaların önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir. Buna karşın konu ile ilgili literatürde henüz çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle mevcut çalışma majör depresyon tanısıyla izlenmekte olan hastaların kişilik özelliklerinin ve savunma mekanizmalarının değerlendirilmesi, antidepresan tedavi sonrası kişilik boyutundaki ve savunma mekanizmalarındaki olası değişikliklerin ortaya koyulması, remisyona giren hastaların kontrolleriyle karşılaştırılması ve antidepresan tedaviye yanıt özelliklerinin ortaya koyulması amacıyla yapılmıştır. YÖNTEM: Majör depresyon tanısıyla ayaktan takip edilmekte olan 49 hasta, 51 sağlıklı kontrol ile karşılaştırılmış SCID-1, SCID-2, Mizaç ve Karakter Envanteri (TCI), Savunma Biçimleri Testi-40 (DSQ-40), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Klinik Global Değerlendirme Ölçeği (CGİ) uygulanarak elde edilen veriler 36 haftalık izlem çalışmasında tekrarlı ölçümlerle değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışma başlangıcındaki vaka ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında vaka grubunun Zarardan Kaçınma ve Yenilik Arayışı puanları kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek, Kendini Yönetme puanları ve matür savunma skorları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Depresyon hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası mizaç ve karakter özelliklerindeki değişim incelendiğinde mizaç boyutlarında fark saptanmazken karakter özelliklerinden Kendini Yönetme boyutunda artış saptanmıştır. Tedavinin 12.haftasından sonra matür savunmalarda anlamlı bir artış ve immatür savunmalarda anlamlı azalma meydana gelmiştir. Nevrotik savunmalar ise değişmemiştir. İşbirliği yapma ile depresyon şiddeti arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Tedaviyle remisyonun öngörülmesinde hastalık şiddetinin az olmasının ve yüksek matür savunma puanının remisyon ihtimalini arttırdığı saptanmıştır. SONUÇ: Çalışmamızın kısıtlılıkları olmakla beraber bulguların depresyon ve kişilik ilişkisine dair ipuçları sağladığını düşünmekteyiz. Gelecekteki çalışmaların daha büyük örneklemde gerçekleştirilmesi ve hastalık ortaya çıkmadan önce kişilerin mizaç karakter ve savunma mekanizmalarını değerlendirip uzun süreli izlemesi, depresyon ve kişilik ilişkisinin aydınlatılmasına yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Understanding the association between personality and depression has implications for elucidating etiology, chronicity and tailoring treatment. Psychoanalytic theory and Cloninger's psychobiological model have an important value in understanding personality. Temperament and Character Inventory and Defense Styles Questionnaire, which are developed based on these models are expected to provide a significant contribution. However, there are few prospective studies in related literature. Starting from this point the purpose of the present study was to evaluate personality traits and defense styles of major depressive disorder (MDD) patients, to compare personality traits and defense styles in depressed patients and healthy comparison subjects, to explore the relations between depressive mood and personality characteristics and defense styles, as well as investigate the potential changes in personality dimensions and defense styles after treatment , to compare patients in remission with controls, and to put forward the characteristics of therapy response. METHODS: 49 MDD outpatients were compared with 51 healthy controls using SCID-1, SCID-2, Temperament and Character Inventory (TCI), Defense Styles Questionnaire-40 (DSQ-40), Hamilton Depression Rating Scale , Beck Anxiety Scale, The Clinical Global Impressions Scale(CGİ) in 36 weeks follow-up repeated measures study. RESULTS: In baseline comparisons, the major depression group reported significantly higher Harm Avoidance and Novelty Seeking scores, lower Self-directness and mature defense styles scores compared to healthy controls. In major depression, group, temperament dimensions remained unchanged throughout the study whereas there was significant increase in Self-directness. After 12 weeks of treatment mature defense styles revealed significant increase and immature defense styles revealed significant decrease whereas neurotic defenses remained unchanged. Negative correlation was detected between severity of depression and the cooperativeness scores. With regard to predicting treatment outcome high mature defense scores and lower severity of depression increases the likelihood of remission. CONCLUSION: We believe that the findings of our study provide clues about the relation between personality and depression eventhough there are some limitations. To make further progress in elucidating the relation between personality and depression prospective studies utilizing larger samples, testing people's defenses and personality profiles before they develop depression and following them longitudinally are needed.