Haydar Aliyev dönemi Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri
Turkey and Azerbaijan relations in Haydar Aliyev period
- Tez No: 340179
- Danışmanlar: PROF. BEKİR BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Aynı etnik kökene dayalı Azerbaycan - Türkiye ilişkileri tarih boyu dostluk ve kardeşlik çerçevesinde yürütülmüştür. Azerbaycan?ı bağımsızlığının ardından tanıyan ilk devlet Türkiye olmuştur. Özellikle SSCB döneminde çok sınırlı bir düzeyde seyreden Azerbaycan - Türkiye ilişkileri Sovyetlerin yıkılmasından sonraki dönemde tekrar canlanmış, Azerbaycan?ın bağımsızlığını elde etmesiyle iki devlet daha da yaklaşmıştır. 1993?2003 yılları arasındaki 10 yıllık bir dönemi kapsayan Haydar Aliyev döneminde Türkiye Azerbaycan ilişkileri büyük aşama kaydetmiştir. İlk dönemde Türkiye ile temaslarda bir soğukluk yaşansa da, bu durum çok kısa sürmüştür. Rusya?yı yatıştırma politikası olarak görülen bu dönemde Aliyev Rusya, ABD ve komşu devletler arasında denge siyaseti yürüterek daha verimli iç ve dış politika açısından bölgede istikrarın korunmasını sağlamağa çalışmıştır. Azerbaycan?ın doğal kaynaklarının ülke çıkarları doğrultusunda kullanılması için Aliyev ?Asrın Antlaşması?yla Hazar enerji kaynaklarını tüm dünyaya tanıtarak Batılı devletlerinin ilgisini ülkeye çekmeyi başarmıştır. Aliyev döneminde Türkiye Azerbaycan ilişkileri başta siyaset ve ekonomi olmak üzere, hemen- hemen tüm sosyal alanlarda büyük gelişme göstermiştir. Zamanla iki ülke arasındaki yakınlık, yapılan çalışmalarla stratejik ortaklık düzeyine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan - Turkey relations based on the same ethnic root were conducted of friendship and brotherhood throughout the history. Turkey was the first state which is recognizes the independence of Azerbaijan. Especially, during a USSR period, presenting very limited level of Azerbaijan-Turkey relations, after the collapse of the Soviet Union relationships again revitalized, more than two States closer to the company obtaining the independence of Azerbaijan. During the period of Haydar Aliyev which covering 10 years between 1993 -2003 Azerbaijan and Turkey has made great progress in relationships. While there have been cold talks with Turkey in the first period that it did not last very long. The period seen as appeasement of Russia, Aliyev executing the equilibrium policy among Russia, The United States and other neighboring states more efficient in terms of execution of domestic and foreign policy, tried to ensure the protection of stability in the region. For the use of natural resources in the interests of Azerbaijan, Aliyev was introducing Caspian energy resources with ``Treaty of the century