Vasiyet tasarrufunun hükümsüzlüğü
Invalidity of testament possession
- Tez No: 340192
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez çalışmasında, vasiyet tasarrufunun hükümsüzlüğü konusu incelenmiştir. Birinci bölümünde ölüme bağlı tasarruf kavramı genel olarak açıklanmış olup, esas tez konumuz ölüme bağlı tasarrufların bir çeşidi olan vasiyetname ve vasiyetname türleri üzerinde durulmuştur. Vasiyet, vasiyetçinin son arzu ve isteklerinin yer aldığı bir belgedir. Türk Medeni Kanunu?nun kişinin ölümünden sonra da malları üzerinde iradesine uygun olarak fiili ve hukuki sonuç doğuracak ölüme bağlı tasarruflarda bulunma imkânı getirmiştir. Ayırt etme gücüne sahip ve on beş yaşını dolduran gerçek kişiler, kanunda belirtilen sınır ve şekiller kapsamında vasiyet yoluyla malları üzerinde tasarrufta bulunabilirler. Çalışmamız da vasiyet kavramının ne anlama geldiğini, yasalar nezdinde geçerli bir vasiyetin nasıl hazırlanması gerektiği ve türleri açıklanmıştır. Vasiyetler, ikisi olağan, biri istisnai olmak üzere üç şekilde düzenlenir. Resmi vasiyetname ve el yazılı vasiyetname olağan vasiyet türleridir. Sözlü vasiyet ise istisnai vasiyet türüdür. İkinci bölümde, ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğünü oluşturan iki yaptırım türü açıklanmıştır. Başlangıçta genel olarak kesin hükümsüzlük kavramı üzerinde durulmuş hemen akabinde ölüme bağlı tasarrufların kendiliğinden hükümsüz olması bizim saymış olduğumuz sınırlı olmayan hallerle kesin hükümsüzlük anlatılmaya çalışılmıştır. Devamında da ölüme bağlı tasarruflarda iptal konusu incelenmiştir. İptal başlığı altında kanunda sınırlı olarak sayılan sebepler teker teker açıklanmıştır. İptal sebeplerinin vasiyetler açısından ortaya çıkardığı farklı sonuçlar doktrindeki tartışmalar ve Yargıtay Mahkemesi kararları ile birlikte değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, genel olarak iptal davasından bahsedilmiş olup, davanın tarafları, yetkili ve görevli mahkeme, süreler ve iptal davasının neticesinin tasarruflar ve şahıslar bakımından ortaya çıkardığı sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, invalidity of testament possession is investigated. In the first part, testamentary disposition are basically explained and also. testament and kinds of testament are mentioned. Testament is a document that contains the testator?s last will and desires. With regards to Civil Code, After the death of the person on the property in accordance with the will of the factual and legal result has the opportunity to give birth to testamentary dispositions presence. A person who is over the age of fifteen and has power to distinguish have right to dispose their goods within the borders and shapes of the law by means of a will. In the second part of the thesis, invalidations and kinds of sanction which is related to invalidity of testamentary disposition are disclosed. In the last part, invalidations of court case is expounded generally.