Türkiye'nin siyasal ve toplumsal dönüşüm sürecinde 1983 ANAP ve 2002 AK Parti siyasal kampanyaları üzerine karşılaştırmalı analiz
Comparative analysis on 1983 ANAP and 2002 AK party's political campaigns in the Turkish political and social conversion process
  1. Tez No: 340342
  2. Yazar: TUBA KALÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Tezde, Türkiye?nin siyasal ve toplumsal hayatında önemli izler bırakan iki olağanüstü dönem; 12 Eylül ve 28 Şubat sonrası ortaya çıkan ANAP ve AK Parti?nin iktidara geliş sürecinde yürüttükleri siyasal kampanyaları karşılıklı olarak incelenmiştir.6 Kasım 1983 ve 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce toplumsal ve siyaset alanında yaşanan kırılmalar ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. İki olağanüstü dönem sonrasında yaşanan bu kırılmaların toplumsal ve siyaset alanında bıraktığı etkiler ANAP ve AK Parti?nin siyasal kampanyaları üzerinden karşılıklı olarak analiz edilmiştir. İki partinin de siyasal kampanya faaliyetleri incelenmiş ve bu faaliyetlerin basına yansımaları içerik analizine tabii tutulmuştur. Bunun yanı sıra, ANAP ve AK Parti?nin siyasal kimliğini oluşturan etmenler, parti tabanları, seçmen profilleri ve seçim stratejileri karşılıklı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ANAP ve AK Parti?nin Türkiye?nin iki olağanüstü dönemden çıkışı da simgeleyen 6 Kasım 1983 ve 3 Kasım 2002 seçimlerinde yeni kurulmalarına rağmen tek başına iktidara gelmelerindeki en önemli etken profesyonel ve yeniliğe açık biçimde yürüttükleri siyasal kampanyaları olmuştur. Kampanyalarında pozitif bir dil kullanmaya özen gösteren ANAP ve AK Parti, toplumun talep ve beklentilerini doğru analiz ederek bunu program ve vaatlerine yansıtmıştır. Merkez sağ seçmenden öte merkezin tümüne hitap etmeye çalışan ANAP ve AK Parti, bu hedefe uygun olarak da siyasal kimliklerini tüm eğilimleri kapsayacak biçimde şekillendirerek Türkiye siyasetinde yeni bir kulvar açtılar. Ülkenin tüm bölgelerinden oy alarak kitle partisi olduğunu ortaya koyan ANAP ve AK Parti bunun yanı sıra merkezin hem sağındaki hem de solundaki seçmenlerce tercih edilmiştir. İki parti de en çok oyu orta sınıftan alırken, dar ve alt gelir düzeyine sahip seçmen kitlesi tarafından da önemli oranda desteklenmiştir. ANAP ve AK Parti?nin siyasal kampanyalarının basında yer alış biçimleri karşılaştırıldığında ise ortaya dikkat çekici sonuçlar çıkmıştır. İki partiye de merkez solu temsilen Cumhuriyet eleştirel bakarken, merkezi temsilen Milliyet tarafsız yaklaşmıştır. Merkez sağı temsil eden örneklemde yer alan Türkiye ve Zaman gazeteleri ise destek vermiştir. Lider odaklı kampanya yürütmelerinden ötürü Özal ve Erdoğan hem olumsuz hem de olumlu haberler içinde yoğun biçimde yer alırken, üst yönetim kadrolarının hem haberlerde hem de fotoğraflarda lider ve partiye göre daha az özneleştirilmesi ise bir diğer ortak yönleri olmuştur.ANAP ve AK Parti?nin lider ve yönetim kadrolarının güvenilir, çalışkan, dinamik bir imaja sahip olması seçmen tabanı üzerinde etkili olurken diğer yandan da Özal ve Erdoğan?ın askerle mesafeli sivil ve demokrasi yanlısı bir görüntü vermeleri de pozitif etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two extraordinary period 12 September and 28 February Process which left traces of Turkish political and social life were examined and occuring after this periods ANAP and AK Party?s political campaigns which carried out in the process of coming to power were mutually discussed.In the field of the social and political fractures before 6 November 1983 and 3 November 2002 elections were examined in detail. The effects of the social and political space of these fractures in the aftermath of two extraordinary period were mutually analyzed through ANAP and AK Party?s political campaigns.The activities of two parties in the political campaign were discussed and reflections on these activities to the press were subjected to content analysis. As well as, ANAP and AK Party?s the factors of the political identities, voter profiles and selections strategies were mutually evaluated.According to the obtained results, altough ANAP and AK Party were set up a new, in 6 November 1983 and 3 November 2002 elections which represent the output to two extraordinary period in Turkey they came to power because of the professional and reformist campaigns. ANAP and AK Party which took care of using pozitive speech in these campaigns, correctly analyzed the demands and expectations of society and they reflected them to the programs and promises.ANAP and AK Party tried to adress not only center-right in the center all voters. In accordance with this object, they opened a new path in Turkish politics by shaping their political identities to cover all trends.ANAP and AK Party which showed that they were mass party by receiving votes from all regions of the country and also they were preferred by the centre of both the right and the left of the voters. Both parties received the most votes from the middle-class. They also were supported significantly by the narrow and lower income voters.When their political campaigns were compared with the reflections to the press, remarkable results are revealed. Cumhuriyet which representing the centre left, negatively approached both of the parties. Milliyet which representing central objectively approached both of them. Türkiye and Zaman which representing the centre right, supported both of the parties. Because of the campaigns focused on leader, Özal and Erdoğan were heavily involved in both negative and positive news. Senior managment cadres of the two parties as the subject were took place less than leaders and parties in both news and pictures.ANAP and AK Party?s leader and senior managment cadres had a reputation of being reliable, hard-working and dynamic on the public and this also had a effect on their voter bases. As well as both Özal and Erdoğan?s giving civilian and pro-democray picture created positive impact on the electorate.