Selçuklu Başkenti İsfahan( Kuruluşundan Moğol istilasına kadar)
The capital of Seljuk Isfahan ( From establishment to Mongolian invasion)
  1. Tez No: 340341
  2. Yazar: TUBA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Büyük Selçuklu İmparatorluğu'na başkentlik yapmış olan İsfahan şehri kuruluş itibariyle köklü bir geçmişe sahip olduğundan dolayı Selçuklu Başkenti İsfahan ( Kuruluşundan Moğol İstilasına Kadar) adlı yüksek lisans tezimiz ile ilgili araştırma yaparken bilhassa ana kaynaklardan istifade etmeye çalıştık. Selçuklulardan önce İsfahan pek çok hanedan için önem teşkil eden bir yerleşim merkezi olmuştur. Onun bu önemi doğal olarak merkezi ticaret yolları üzerinde olmasından kaynaklanıyordu. Ayrıca şehrin ikliminin elverişli ve eşrafının zengin olması, İsfahan'a hakim olan devletlere yüksek vergiler kazandırdığı için burası geçmişten beri göz önünde bulunan bir merkez halindeydi. Fetihler ile birlikte İslamiyet ile tanışan İsfahan, Emevi ve Abbasi idaresi altına girmiştir. İsfahan bu dönemlerde de vergisinin yüksek olmasından dolayı merkezi otoriteden bağımsız hareket etmek isteyen hanedanların ya da kişilerin ele geçirmek istediği bir şehir olmuştur. Selçuklular döneminde Tuğrul Bey İsfahan'ı ele geçirdikten sonra buradaki imar faaliyetlerine son derece önem vermiş ve halkın refah seviyesini yükseltmeye çalışmıştır. İsfahan, Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah döneminde ise hem başkent hem de önemli bir ilim ve kültür merkezi haline gelmiştir. Bu dönemde şehirde, Selçuklu sanatının temelini oluşturan yapılar inşa edilmiştir. Şehrin gelişmesi ve kalkınması için vergi yönünden düzenlemeler yapılmıştır. İsfahan'ın kuruluşundan Moğol istilasına kadar gelen dönemini konu edindiğimiz yüksek lisans tezimizde İsfahan'ın tarihini bütün yönleriyle incelemeye çalıştık. Tezin bu yönüyle Türk bilim hayatına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Isfahan city, has long historical backround that was the capital city of the Great Seljuk empire since The Great Seljuk Empire was established. When we have researched our master thesis which name is The Great Seljuk Empire (From Establishmet To Mongolian Invasion), we especially benefited from main sources. Before Isfahan's The Seljuk dynasty was very important city from other settlement.The importance fact was that it had been settled major trade routes, the climate was conducive and its citizens were rich and they paid their taxes. With The Islamic conquest of Isfahan acquainted with Islam, came under the administration of the Umayyad and Abbasid; but even in this period due to the high tax dynasties who wish to act independently of the central authorities or has been a place people wanted to take over. Seljuk period, Tuğrul Bey, not used here for capital city, but after capturing the capital, as given utmost importance to development activities and has worked to raise tle level of welfare of the people. Isfahan, in the period of The Great Seljuk Sultan Malik Shah has been center. During this period, the city was built structures that form the basis of Seljuk art. Our master thesis research Isfahan had established time until the Mongol İnvaded time, nearly 250 year period. Our aim is to explain all aspects of Isfahan and Isfahan had gotten all the dynasties and states to pas histories.