İstanbul'un hidrografya özellikleri
Istanbul hydrography features
- Tez No: 340373
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un hidrografya unsurlarının incelenip ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yeraltı suları ve kaynaklar, çıkış yerleri ve litolojik yapısı incelenmiş ve çıkış yerleri ile litolojik yapı arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Yeraltı suları ve kaynaklar harita üzerine aktarılarak yerleri gösterilmiştir İkinci bölümde İstanbul?un içme suyu temelini oluşturan akarsular ve göller detaylı olarak ortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde ise denizler ele alınmıştır. Marmara Denizi, Karadeniz ve Boğaz ele alınmış ve kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacını oluşturan İstanbul?da mevcut olan hidrografya unsurlarının envanteri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu nedenle mevcut kaynaklar, kuyular, akarsular ve göller ile denizler açıklanmıştır.Çalışma alanı sınırları İstanbul ilinin tamamını kapsamaktadır. İstanbul da yer alan akarsular havza bazında ele alınmıştır. Akarsular Karadeniz aklanı, Marmara aklanı ve Boğaz aklanı olarak ayrılmış. Bunun dışında havza bazında akarsularda ayrı olarak ele alınmıştır. Akarsu havzası içinde yer alan göllerde havzaya dahil edilip beraber incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study investigate the elements of hydrography in Istanbul. Working mainly consists of three parts. In the first chapter, in investigated of the structure underground waters and resources and evaluated the relationships between structure and lithological exit locations. under groundwater and springs transferred to on the map and shown locations.In the second part of Istanbul drinking water that form the basis rivers and lakes put forward in detail. In the third part the seas were discussed. Marmara Sea, the Black Sea and the Bosphorus were discussed and tried to explain briefly.Inventory of the elements that make up the basic purpose of the study hydrography tried to put existing Istanbul. Therefore, the available resources, wells, rivers and lakes, seas and explained. The boundaries of the study area includes the whole of the city of Istanbul. Located in Istanbul, rivers basin level were discussed. Streams; BlackSea , Marmara and the Bosphorus as part of water separated. Other than that, taken as separate streams at the basin level. İncluded in the river basin with the basin of the lakes studied.The study examined the structure of ground waters and resources and lithological. Fresh water rivers and lakes that form the basis istanbulun put forward in detail. The main of the study objective istanbul existing inventory of the elements of hydrography. therefore, the available resources, wells, rivers and lakes have been introduced.The boundaries of the study area includes the whole of the city of Istanbul. Located in Istanbul, rivers basin level were discussed. Streams Black, Marmara and the Bosphorus separated. Other than that, taken as separate streams at the basin level. Be included in the river basin with the basin of the lakes studied.