Türk Beşleri' nin Türk Halk Müziği eserlerini çok seslendirme yöntemleri
Turkish folk musics works by Turkish fives polyphonic methods
- Tez No: 340375
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Türkiye' de çoksesli müziğin kullanılması ve yayılmasında en büyük pay sahibi olan Türk Beşleri, farklı yörelere ait, ülke çapında şöhrete kavuşmuş türküleri çoksesli hale getirmişlerdir. Türkiye' de çoksesli müzik adına daha önce yapılmamış, kullanılmamış olan değerleri ön plana çıkartmak Türk Beşleri' nin başlıca hedefleri arasında görünmektedir. Batı yöntemleri kadar Doğu yöntemlerine de ağırlık veren Türk Beşleri, bu yöntemle çoksesli müziği kendi topraklarımızda daha işlevsel hale getirmişlerdir. Bu işlevsellik ülkemize ait olan türkülerin dünya çapında tanınmalarına ve icra edilmelerine olanak sağlamıştır.Eserleri çokseslendirirken orijinalliğini bozmadan ve büyük ölçüde değişiklikler yapmadan düzenlemeye özen göstermeleri, Türk Beşleri' nin ortak özelliği olarak açıkça görünmektedir. Bestecilerin yapmış olduğu türkü düzenlemeleri yeni nesil bestecilerin ufkunu açmış ve türküleri Klasik Batı Müziği alanına dahil etmişlerdir. Böylece ülkemizde Türk Halk Müziği ile ilgilenen kişilerin Klasik Batı Müziği' ne, Klasik Batı Müziği ile ilgilenenlerin ise Türk Halk Müziği ne olan ilgileri artmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkısh Five, who have the most important role in introducing and spreading polyphonic music in Turkey, converted the countrywide most popar folksongs from various districts into polyphonic songs. One of their main targets was to highlight the original values of polyphonic music in Turkey.Turkısh Five used Eastern methods parallel with Western methods to make polyphonic music funtional on inland. It was this functionality that makes Turkish folksongs experienced and known all around the world.As a common feature of Turkısh Five, while arranging those folksongs to polyphonic works, they kept the originality and didn't make remarkable changes in songs.Arrangementes on folksongs by these composeres inpired Turkish new generation composers and they let the polyphonic arrangements of folksongs to be included in Western Classical Music area. So, Turkish musicians have got a mutual interest areas between Western Classical Music and Turkish polyphonic folk music.