Türk Mevduat Sigortacılığında iç denetimin etkililiği ve değerlendirmeler
Effectiveness of internal audit in Turkish deposit insurance and evaluations
  1. Tez No: 340393
  2. Yazar: ŞERİF ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Kurumsal risk yönetimi ve iç kontrol sistemlerinin bir unsuru olarak iç denetim fonksiyonunun önemi gerek ülkemizde, gerekse dünyada giderek artmaktadır. Bu gelişme sadece piyasa koşullarında faaliyet gösteren firmalar için değil, kamu kesiminde hizmet sunan kurumlar için de bir zorunluluk halini almıştır. Kamu kesimi finansal kurumlarından olan ülkemiz mevduat sigorta kurumu da değinilen sürecin bir parçasını oluşturmaktadır. Mevduat sigortacılığı faaliyetinin rasyonel şekilde yapılması, doğru stratejik hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşmayı sağlayacak plan ve programların başarı ile uygulanması sonucu mümkün olabilecektir. Bu akışta, ortaya çıkabilecek risk ve fırsatlara zamanında ve doğru müdahaleler geliştirilmesinde risk odaklı ve etkili bir iç denetim faaliyeti elzem görülmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasıyla ilk aşamada iç denetim kavramının akademik ve mesleki yönlerden açıklanması, gelişen ve değişen fonksiyonlarının ele alınması, kurumsal risk yönetimine ve iç kontrol sistemine katkı sağlayacak modern bir iç denetimden ne anlaşılması gerektiğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Daha sonrasında uluslararası iç denetim standartları ve düzenlemeler ile seçilmiş ülke mevduat sigorta kurumlarının uygulamalarından hareketle ülkemiz mevduat sigortacılığında iç denetim fonksiyonunun yapılanma ve işleyişinin gerçekleştirilecek bir araştırmadan sağlanacak bulgular da gözetilerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Son olarak, gerek uluslararası standartlar ve diğer ülke uygulamalarından sağlanan veriler ve gerekse araştırma sürecinden elde edilecek bulgular ışığında daha etkili bir iç denetim faaliyetinin yürütülebilmesi için değerlendirmeler sunulması esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate risk management and internal control processes need to the importance of the internal audit function as an element in our country and in the world is increasing. This development not only for the firms operating in market conditions in the public sector has become a necessity for organizations providing services. Public sector financial institutions and deposit insurance corporation referred to in our country which is an integral part of the process. Deposit insurance activities are conducted on a rational, accurate determination of strategic objectives and successfully implementing plans and programs for achieving these goals will be possible as a result. This flow, risks and opportunities that may arise in the development of accurate and timely interventions are essential to risk-oriented and efficient internal audit activity. In this context, the first stage with a thesis in academic and professional aspects of the concept of disclosure of internal audit, developing and changing the functions to be addressed, will contribute to corporate risk management and internal control system of a modern internal audit is to determine what should be understood. Then the selected countries with the international internal audit standards and regulations of our country movement practices of deposit insurance institutions, deposit insurance business structuring and functioning of the internal audit function carried out by considering an empirical study aimed to evaluate the findings will be provided. Finally, both international standards and practices of other countries in the light of the findings, the data provided, and both the research process more efficient for carrying out an internal audit activity is based on enhancements for the submission of the proposal.