Kırâat imamlarından Ya'kûb'un kırâatı, kırâatının özellikleri ve delilleri
Imam Ya'qub who is from imams of quran recitation (Qiraah) and the characteristics and arguments of his quran recitation (Qiraah)
- Tez No: 340392
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamız, giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın konusu, metodu, amacı, temel kaynakları ve kırâat ilminin tarifi, önemi, konusu, gayesi, doğuşu, gelişmesi, yayılması, çeşitleri hakkında bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde, meşhur kırâat imamları, ikişer râvileri ve İmâm Ya'kûb'un biyografisi, ilmî ve manevi hayatı, kırâat ilmindeki yeri, hocaları, talebeleri, râvileri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, İmâm Ya'kûb'un kırâat isnadı; isbât, ilhâk, cinsten hükmünü nefy eden lâ harfi, tesniye ve cemi' gâib zamirleri, işmam, idğam, istiâze ve besmele gibi İmam Ya'kûb'un kendisine has kırâat vecihleri ve Fâtiha Sûresi'nden Nas Sûresi'ne kadar İmam Ya'kûb'un diğer kırâat imamlarından ayrılan okuyuşları tespit edilmiştir.Üçüncü bölümde ise İmam Ya'kûb'un kırâatının delilleri/hüccetleri -sûre sıralaması göz önünde bulundurularak- tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This our study consist of introduction, three main chapters and conclusion. In the introduction chapter it is informed about subject, method, main resources of our study and defination, importance, subject, aim, emergence, progression, spreading, types of `ılm al-qıraah.In the first chapter it is informed about well-known lmams of Qıraah, double narrators from each of them, the biography of Imam Ya'qup, his scientific and spritual life, his status in the science of Q u'ran recitation, his teachers, his students, his narrators.In the second chapter, the isnad of Imam Ya'qub's qıraah, his specific reading ways such as İsbat, İlhaq, Laa al-naafiyya preceding a noun, tasniyyah dual form of nouns and jam?i gaib third person plural pronouns, ishmam, istiâzah, and basmala and Imam Ya?qub?s points of diffirence from other Imams of Qıraah are determined.As for that in the third chapter, arguments of Imam Ya'qub's Quran recitation (Qıraah) are determined by taking into consideration arrangement of Surah.