Edward Lee Bernays'ın halkla ilişkiler uygulama örneklerine kitle psikolojisi açısından teorik bir bakış: Halkı aydınlatma komitesi, Lucky Strike Sigaraları Vevenida Saç Bonesi
A theoric aspect of Edward Lee Bernays'public relation applications in terms of mass psychology
- Tez No: 340394
- Danışmanlar: DOÇ. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışması; kitle psikolojisi, propaganda ve psikanalizin halkla ilişkiler uygulamalarında nasıl kullanıldığını göstermeyi amaçlar. Halkla İlişkiler mesleğinin tarihsel gelişimi göz önünde bulundurulduğunda; Basın Ajansı-Tanıtım, Kamuoyu Bilgilendirme, İki Yönlü Asimetrik ve İki Yönlü Simetrik Model değişik amaçlarla halkla ilişkilerin gelişimine katkı sağlamışlardır. Tanıtım, bilgilendirme, propaganda ikna, rıza, onay, karşılıklı güven ve anlayış halkla ilişkiler çalışmalarında sıklıkla görülmektedir. Edward Bernays, İki Yönlü Asimetrik Modelin özü olan ikna yöntemini kullanarak dürtüleri, güdüleri ve dahası zihinleri esir altına alarak kitleleri yönlendirmiştir. Bu çalışmada, Bernays?ın uygulamalarında propaganda tekniğini, kitle psikolojisini ve Freud?un psikanaliz teorilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Edward Bernays I. Dünya Savaşı?nda ?Halkı Aydınlatma Komitesi?için çalışırken, propaganda tekniğini kullanmış, ?Lucky Strike Sigaraları? ve ?Venida Saç Bonesi? uygulamalarında hem kitle psikolojisi hem de psikanaliz tekniğinin teorilerini uygulamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis; aims to demostrate how to use the mass psychology, propaganda, and psychoanalysis in the applications of public relations. When the historical devolopment of public relations is considered; press agentry / publicity model, public information model, two-way asymmetric and two-way simetric models, contribute to the development of public relations by different purposes. Publicity, information, propaganda, persuasion, consent, approval, mutual reliance and understanding are frequently seen in the studies of public relations. Edward Bernays direct the masses by capturing drives, impulses and moreover; the minds by using persuasion which is the esence of two-way asymmetric model. In this study, it is aimed to examine carrefully the technique of propaganda, mass psychology and the theories of Freud?s psychoanalysis in the applications of Bernays?. During the first World War, when Edward Bernays worked for the ?Committe on Public Information?, he used the technique of propaganda; and also in the ?Lucky Srrike Cigarettes? and ? Venida Hair Bonnets?, he not only used mass psychology but also applied the theories of psychoanalysis technique.