Türkiye lagünleri: Jeomorfolojik oluşum ve mekansal kullanım
Turkey lagoons: Geomorphological formation and spatial user
  1. Tez No: 340417
  2. Yazar: MEHTAP BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yurdumuzda çok sayıda çekiciliğe sahip yer şekli mevcuttur. Gerek morfoklimatik gerek yapısal anlamda son derece önemli örnekler ülkemizde yer almaktadır. Kıyı şekilleri, mağaralar, göller, karstik şekiller vs. bunlara örnek verilebilir. Bu yer şekillerinden biri de dalga biriktirmesi ile şekillenmiş, kıyı şekillerimizden biri olan lagünlerdir. Bu çalışmada Türkiye kıyılarında yer alan, morfolojik açıdan kıyıların şekillenmesinde etkin rol oynayan lagünlerin jeomorfolojik oluşumu ve mekânsal kullanımı açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Lagünler sadece kıyı şekillenmesinde etkin rol oynamazlar. Aynı zamanda biyolojik zenginlilik açısından da önemlidirler. Bütün bu özellikleriyle birçok araştırmaya konu olmuş olan lagünlerin korunması ve devamının sağlanması da büyük önem arz etmektedir. Bu konuda gerekli olan çözüm önerileri çalışmada sunulmaktadır. Türkiye?deki lagünler var olan veya oluşumu yeni gerçekleşmiş olan lagünlerle birlikte belirlenmiş, Coğrafi Bilgi Sistemlerinden (CBS) faydalanılarak haritalandırılmış, elde edilen bilgiler çerçevesinde tanıtımı sağlanmıştır. Yıllar arsındaki değişim ortaya konularak, yeniden haritalandırılarak günümüze ait yeni lagün dağılış haritaları oluşturulmuştur. Bilgilerin kapsamı çerçevesinde coğrafya ile ilişkili olan bilim dallarından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of stunning landforms in our country. In both morphoclimatic and structural meanings there are so important examples. Coastal forms, caves, lakes, karstik forms etc. are some examples. One of these landforms is lagoon that is formed by the deposition of the waves. In this study, the geomorphological formation of lagoons that exist in the shores of Turkey and play an effective role in the morphological formation of the shores will be examined. Lagoons don?t only have an effective role in the formation of the shores but also they are important for the biological richness. The protection and the maintenance of the lagoons that have been the subject of many researches are also really important Solution advices for this subject are introduced in this study. Lagoons in Turkey are identified with the lagoons that have already existed or that have formed recently, they are mapped by the help of Geographic Information Systems and within the framework of these information?s the lagoons are introduced. By setting the changes between the years and by remapping contemporary, new distribution maps of the lagoon have been constructed. Within the scope of the information, other disciplines related to the geography are also used in the study.