MÖ. 7. yüzyıldan 4. yüzyıla cam kaseler
Glass bowls from 7. century B.C to 4. century.B.C
  1. Tez No: 340418
  2. Yazar: EMRE TAŞTEMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ÇOKAY KEPÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu tezin amacı, MÖ. 7 yüzyıl ile 4. yüzyıl arasında görülen cam kaselerin hangi bölgelerde yoğunluk gösterdiği, üretim yerleri ve stilistik olarak bir bölgeyi işaret edip etmediğini anlatmaktır. Ayrıca bu kaselerin kontekstlerden ele geçen metal, pişmiş toprak ve cam örnekleriyle bir analoji kurularak tarihlendirmeleri yapılmıştır. Böylece cam kaselerin tipolojik olarak dönemsel farkları ya da benzerlikleri de ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to describe glass bowls were seen between 7th-4th century BC., to assess their production centers, regions in accordance with the degree of their density and to discuss if their style indicate regions they belong to or not. Besides, the glass bowls were dated by analogy with metal, terracota and glass samples from contexts. In this way, periodic similarities and differences of the glass bowls were revealed, in terms of typology.