Avrupalı kimliğinin oluşumunda sosyal sermayenin etkisi
The effect of social capital on the formation of European identity
  1. Tez No: 340422
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Avrupa Birliği (AB), derinleşme ve genişleme sürecinde tarihinin en önemli dönemlerinden birine girmiştir. Küreselleşme dinamikleriyle beraber, Avrupa entegrasyonunun kapsamının değişmesi, bireylerin Avrupa arenasında her zamankinden daha görünür olmasına neden olmaktadır. AB?nin geleceğinde bireylerin artan rolü, kaçınılmaz olarak kimlik konusunu ve Avrupalı kimliğini gündeme taşımaktadır. Avrupalı kimliğinin oluşumu ve bireyler tarafından benimsenme derecesi, AB?nin geleceğini önemli ölçüde etkileyecektir. Bu bağlamda Avrupalı kimliğinin oluşumunda etkili unsurların tespit edilmesi her zamankinden daha önemli hale gelmektedir. Bu tez kapsamında, sosyal sermayenin Avrupalı kimliğinin oluşumundaki rolü derinlemesine araştırılmaktadır. Sosyal ağlar, güven ve karşılıklılığın üzerine kurulan sosyal sermaye, bireylerin birbirleriyle olan etkileşimine ve ortak hareket etmelerine zemin hazırlamakta ve çeşitli toplumsal dışsallıklar yaratabilmektedir. Bu doğrultuda tezde öncelikle, sosyal kimliğin oluşumunda sosyal sermayenin etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, AB entegrasyon sürecinin en önemli dinamiği haline gelen ve henüz oluşum sürecinde olarak addedilen Avrupalı kimliği irdelenmektedir. Çalışmada, Avrupa genelinde yürütülen kamuoyu anketleri olan, Avrupa Değerler Çalışması ve Eurobarometre verileri ampirik olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, değişen derecelerde sosyal sermayenin Avrupalı kimliğinin oluşumunda önemli bir belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) has entered a crucial phase in its deepening and widening process. Along with the dynamics of globalization, the change in the scope of European integration has led European people to gain more visibility in the European arena. The increasing role of individuals in EU's future inevitably brings the concept of identity and particularly European identity to the forefront. The formation of European identity and the extent of its internalization by individuals will impact EU's future to a great extent. Therein, the exploration of the factors that contribute to the emergence of the European identity becomes more crucial than ever. In this thesis, the role of social capital in the formation of European identity is examined in-depth. Based on social networks, trust and reciprocity, social capital establishes the necessary platform for the interaction and cooperation of people and may lead to various societal externalities. The primary purpose of this thesis is the assessment of whether social capital has any role in the construction of social identities. Hence European identity, which became the most important dynamic of EU integration process, yet regarded as in its infancy, is the focus of this study. In this research the data from European Values Study and Eurobarometer that are conducted as the public opinion are empirically analyzed. The results reveal that social capital is an important determinant at varying degrees in the formation of European identity.