Karia'da Zeus kültü ve epithetleri
The cult and epithets of Zeus in Caria
- Tez No: 340449
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Karia?daki Zeus Kültü?nü incelemek ve Zeus?un Karia?da birlikte anıldığı epithetleri bir araya getirmektedir. Bölgedeki Zeus?lar epithetlerinin çoğunluğunu Karia?ya özgü yerel tanrı adlarından almaktadır ancak Hellas Yarımadası?nda, Anadolu?nun başka bölgelerinde ve Yakındoğu?da rastlanan Zeus epithetleri de bölgede bulunmaktadır. Zeus?un Karia?daki yayılımı Mylasa ve çevresi, Stratonikeia ve çevresi, Maiandros Nehri ve çevresi ve Kıyı Karia olmak üzere dört bölgeye ayrılarak incelenmiştir. Tezin hazırlanmasında, modern ve eskiçağ kaynakları, epigrafik ve nümismatik bulgulardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to observe the cult of Zeus and the epithets of Zeus in Caria. Generally, most of these epithets are rooted from the names of local and indigenous gods of Caria. Also, it is noted that there are some epithets which are known in other parts of Ancient World, such as in Hellas, in Anatolia and in the Ancient Neareast. The expansion of Zeus in Caria is observed by dividing the area in four parts: Mylasa and its surroundings, Stratonikeia and its surroundings, Maiandros River and its surroundings and Carian Coast. Modern and ancients sources, numismatic and epigrafic materials have been used during the preparation of this thesis.