Karia tanrıları ve kültleri
Carian gods and cults
  1. Tez No: 117748
  2. Yazar: AYŞEN SİNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
ÖZET Karia siyasi tarihinde görülen yoğun değişikliklerin bölgenin dinsel yaşamını da aynı ölçüde etkilemiş olduğu bilinmektedir. Özellikle İ.Ö. 900 yıllarına doğru, Anadolu'nun güneybatısında yer alan Karia kıyılan kıta Yunanistan ve Adalardan gruplar halinde gelen göçmenler tarafından iskan edilmeye başlar ve buralarda yaşayan yerli halk bölgenin daha güvenli ve ulaşılması zor iç kesimlerine çekilmek zorunda kalır. Kolonilerin ana kentlerine özellikle dini bakımdan bağlı oldukları göz önünde tutulacak olursa, Yunanistan ve Adalardan gelen göçmenlerin Karia'ya tanrılarını da birlikte getirmiş olmaları doğaldır. Bunların bir kısmı Zeus, Anemi s, Aphrodite gibi İ.Ö. 1. yüzyıl ile sonraki yıllara ait sikkeler üzerindeki tasvir şekillerinden veya sembollerinden anlaşıldığı üzere, yerel tanrı ve tanrıçların yerini almış fakat Klasik ve Hellenistik dönemlerde, Hellen etkisi kuvvetli olduğu için Hellen kimlikleri ile betimlenmişlerdir. Ancak yerel tanrılardan olan Sinuri, Kanebos ve Gerga geç dönemlere kadar yerel niteliklerini korumuşlar ve hiç bir zaman Yunanlı bir tanrı ile tanımlanmamışlardır. Anadolu'daki diğer kentlerde olduğu gibi Karia kentlerinde de sikke basımının ilk başlarından itibaren Hellen kültürünün nüfuzu altında bulunduklarından bu kentlerin sikkeleri de Hellen modeline göre basılmışlardı. Toplam elli iki Karia kentinden otuz dokuzu çeşitli dönemlerde kendi sikkelerine sahipti. Bu kentlerin sikke tipi bazen kentin kutsadığı tanrı, tanrıça ya da kahramanlar, bazen de kentin yöresel zenginliğine ve ekonomik kaynağına işaret eden bir ürün olabiliyordu. Bazı durumlarda sikkenin arka yüzünde, ön yüzdeki tanrı ya da tanrıçanın hayvan, bitki veya herhangi bir nesne olan attribütü yer almaktaydı. Ön yüzünde Zeus başı bulunan Mylasa sikkesinin arka yüzünde çift ağızlı balta ya da kartal görülmektedir. Ayrıca, sikke üzerinde tanrının kendisi yerine yalnızca attribütü de yer alıyordu. Alabanda kenti sikkelerinde bazen kasisiz üç ayak ve lir bazen de bu sembollerin temsil ettiği Apollon olduğu görülmektedir. Karia kentlerine ait sikkeler içinde Homonoia denen anlaşma, dostluk ya da ittifak sikkeleri önemli bir yer tutarlar. İki ya da üç kentin aralarında yaptıkları anlaşmayla bastıkları bu sikkelerin 305 T& YÜKSEKÖĞRETİM KINNH.0 DOKÜMANTASYON MERKEZİön yüzünde o sırada tahtta bulunan Roma İmparatorunun portresi yer alırken arka yüzünde sikkeyi basan kentlerin adı ile bu kentlerin tanrıları bulunur. Aphrodisias- Ephesos ve Aphrodisias-Antiokheia sikkelerinde Aphrodite, Halikarnassos-Samos sikkesinde Zeus Askraios ve Hera ; Halikarnassos-Kos sikkesinde Apollon Kitharoedos ve Asklepios, söz konusu kentlerde benimsenmiş tanrı ve tanrıçaları göstermektedir. Belgelerin büyük çoğunluğunun ait olduğu Roma İmparatorluğu döneminde, özellikle Hadrianus zamanında, diğer eyaletler gibi Karia'nın da büyük bir gelişme yaşadığını görmekteyiz. Bu kalkınmanın başlıca nedeni İ.S. 2.yüzyıldan 3. yüzyılın ortalarına kadar devam etmiş olan barış ortamıdır. Bu uzun sükunet döneminin sağladığı ekonomik refah sonunda bölge kentlerinde büyük bir kültürel ve dinsel gelişme meydana gelmiştir. İmparatorluk döneminde Bargylia, Euromos, Hydissos, Hyllarima, Kaunos. Keramos, Knidos, Mylasa, Panamara ve Stratonikeia kentlerinde yapılmış olan büyük tapınaklardan anlaşılacağı üzere Klasik ve Hellenistik dönem tanrıları ve tanrıçaları bu dönemde de büyük saygı görmüşlerdir. İmparatorluğun eyaletlere verdiği önem ve gösterdiği propaganda amaçlı hoşgörü sonucunda, yerel tanrılar yeniden canlanmıştır. Örneğin Stratonikeia'ya bağlı Panamara' nın yerel tanrısı Zeus Panamaros'un ya da Mylasa baş tanrısı Zeus Karios'un İ.Ö. S.yüzyılda sönükleşen kültünün İ.S. 1. yüzyılın başında yeniden önem kazanması ; ya da Zeus'un Hellenistik dönemde sikkeler üzerinde Hellenize olmuş kıyafetleriyle gösterilirken, İ.S. 2. ve 3. yüzyıllara ait sikkelerde ilkel kült heykeli olarak betimlenmesi bu canlanışı ifade etmektedir. Karia bölgesi kentlerinde tapınım gören Mısır kökenli tanrıların buraya İ.Ö. 3. yüzyılda, Ptolemaioslar döneminde nüfuz ettikleri kabul edilmektedir. Ancak, bu dönemde Mısır'ın güneybatı Anadolu'daki hakimiyeti kuvvete değil, bölge kentleriyle yapılan antlaşma ve paralı askerlik görevine dayanmaktadır. Mısır tanrıları Isis ve Sarapis'in tapınım gördükleri Karia kentleri Knidos, Halikarnassos, Bargylia, Mylasa, Iasos, Apollonia Salbakos, HerakJeia Salbakos, Harpasa, 306Kidramos. Attuda. Antiokheia ad Meandrum, Alında ve Aphrodisias'tir. Karia kentlerinde sınır komşusu Phrygia'nın tanrıları ve kültleri de bulunuyordu. Özellikle sikke betimlemeklerinde Phryg giysisi ve şapkası giymiş olan ay tanrısı Men Antiokheia ad Meandrum, Aphrodisias, Trapezopolis, Attuda ve Tabai'da benimsenmiştir. Aynı kentlerde Phryglerin ana tanrıçası olarak bilinen Kybele tapmımı da vardır. Kybele, esasen Büyük Ana Tanrıça olarak kabul edilen Kubaba'nın Ion lehçesinde değişmiş biçimidir ve Anadolu'nun en eski dönemlerinden beri çeşitli adlar altında mevcut olmuştur. Attuda' da tapınım gören ve çoğu kez Dionysos ile özdeşleştirilen bir başka Phrygia tanrısı da Sabazios'tur. Bu çalışma, epigrafık ve nümizmatik bulgularla sınırlı kalmayıp antikçağ yazarlarının eserleri, heykel, adak eşyaları ve yapı kalıntılarını da veri olarak incelemeye katılarak bütünsel bir bir çerçevede gerçekleştirilmiştir. Eldeki belgelerin bir bütün olarak değerlendirilmesi, İ.Ö. 5. yüzyıldan İ.S. 3. yüzyıla kadar olan zaman kesitinde Karia'da saygı görmüş çoğu Hellen kökenli tanrı ve tanrıçanın yerel tanrılarla ne şekilde kaynaşarak yerleştiğini belgelemektedir. Bu izlerin İ.S. 3. yüzyıla kadar sürebilmesi ise yerel kültlerin ne kadar köklü ve ne derece etkin olduğunu göstermektedir. 307
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known fact that enormous changes viewed in the political history of Karia had a profound effect on the religious life of the region. Especially towards 900 B.C., Karian coastal areas were chosen for settlement by groups of immigrants coming from mainland Greece and the islands around, as a result of which the native people of the area had to move to the more secure and hardly accessible inner parts of the region. Regarding that those who formed colonies were tied to the motherland as far as their religious belief is concerned, the new settlers of Karia naturally transported their deities from mainland Greece and the islands. Such deities as Zeus, Artemis and Aphrodite are viewed to have replaced local gods and goddesses as figures and symbols minted on coins from the First century B.C. and later on and as the Hellenic influence was strong during the classical and Hellenic period, these deities were portrayed in their Hellenic identities. However, such local deities as Sinuri. Kanebos and Gerga managed to preserve their local characteristics until later dates and were never depicted as gods of Greek origin. As it was the case in other cities of Asia Minor, the minting of coins in Karian cities assumed the Hellenic model, which became the dominant culture from the early days of minting. Thirty nine cities of the total fifty two Karian cities possessed their own coins circulating locally in various periods. The coins of these cities either depicted the sanctified local god, goddess or the heroes of the city or revealed the local product which symbolized the regional wealth or economic sources of the city. In some cases, the back of the coin had either an animal figure, a plant or an object attributed to the god or goddess minted on the front. The Mylasa coin with the Zeus head on the front has either an axe with double edge or an eagle on the back. Furthermore, there are cases at which merely the attribute to the god is minted. The coins of Alabanda bear either three feet with no body and a lyre at times or the head of Apollon, whose attributes are the aforementioned symbols. Among the coins belonging to the cities of Karia, the coins of amity and agreement which are known 308to be Homonoia, occupy an important place. These coins, minted in accordance with an agreement reached between two or among three cities, bear the portrait of the Roman Emperor currently on the throne on the front and the names of the cities and their deities on the back. The coins of Aphrodisias-Ephesos and Aphrodisias- Antiokheia have Aphrodite and the coins of Halikarnassos-Samos have Zeus Askraios and Hera minted ; the Halikarnassos-Kos coin depicts Apollon Kitharoedos and Asklepios, which indicates the minting of gods and goddesses adopted. During the period which most of the documents belong to, especially during the days of Hadrianus, Karia enjoyed considerable development like some other provinces. The main reason for this period of considerable growth was the peaceful atmosphere prevailing throughout the Second and Third centuries A.D. The economick stability and welfare provided during this peaceful period, cultural and religious life in the cities of the area developed considerably. As it will be observed through the huge temples built in such cities as Bargylia, Euromos, Hydissos, Hylllarima, Kaunos. Keramos, Knidos, Mylasa, Panamara and Stratonikeia during the period of the Roman Empire, gods and goddesses of classical and Hellenic period were esteemed. Local deities enjoyed a period of revival, for the Empire treated the provisional areas with tolerance and with due importance. For example, the weakening cults of Zeus Karios, of Mylasa, and Zeus Panamaros, the local god of Panamara of Stratonikeia, were on the verge of disappearing in the Third century B.C. but they regained importance by the beginning of First century A.D. ; or as Zeus had been depicted in Hellenic attire on the coins of Hellenic period, he was portrayed as a figure of some primitive cult on the coins of the Second and Third centuries A.D., which denotes the revival of the cult. It is assumed that gods of Egyptian origin and worshipped in Karian cities penetrated into the area during the period of The Ptolemaios in the Third century B.C. The Egyptian dominance is southwestern Anatolia during this period did not, however, base on power, but on mutual agreement with the cities of the region and 309with mercenaries. The Karian cities in which Isis and Sarapis, gods of Egyptian origin were worshipped, Knidos, Halikarnassos. Bargylia, Mylasa, Iasos. Apollonia Salbakos, Herakleia Salbakos, Harpasa, Kidramos, Attuda, Antiokheia ad Meandrum, Alinda and Aphrodisias. The cults and gods, of Phrygia, the neighboring land, found their way to Karian cities, as well. The Moon god, Men Antiokheia ad Meandrum with the Phrigian attire and head dress as described especially coins, was accepted highly by the inhabitants of Aphrodisias, Trapezopolis, Attuda and Tabai. Kybele, the mother goddess of Phrigian people, was mother goddess of Phrigian people, was worshipped in the same cities, too. In fact, Kybele is the deformation of Kubaba, in the Ionian dialect, the Great Mother Goddess and had always existed various names since the earliest periods of Anatolia. Sabazios, worshipped in Attuda and mostly identified with Dionysos was another Phrigian god. The peresent study has not been limited to the epigraphic and numismatic findings but has been carried out within the integral framework of the use of works by outstanding writers on the antiquity, works of sculptors, relics of ancient cities and objects of offering. The evaluation of all the documents at disposal is to reveal how deities of Hellenic origin esteemed in Karia from the Fifth century B.C. to the Third century A.D. were combined with the local gods and goddesses and were adopted by Karian people. The persistence of the local cults as long as the Third century A.D. indicates how thoroughgoing and strong they were. 310