Samsun ekolojisinde yetiştirilen bazı şeftali çeşitlerinin soğukta muhafaza ve manav koşullarında bekletme sürelerinin artırılması üzerine bir araştırma
A Research on the extension of the storage and shelf life of some peach cultivars grown under Samsun ecological conditions
- Tez No: 34045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZ 1992 ve 1993 yıllarında yürütülen bu çalışmada, Samsun ekolojik koşullarında en fazla yetiştiriciliği yapılan Redhaven ve Glohaven şeftalilerini kağıt ve plastik ambalajlı olarak muhafaza ederek, bu çeşitlerin kalitelerinin korunması ve muhafaza sürelerinin artırılması amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre plastik ambalaj, soğukta muhafaza ve manav koşullarında bekleme sırasında ağırlık kayıplarını önemli derecede azaltmıştır. Bu etki Glohaven çeşidinde daha belirgin olarak gözlenmiştir. Plastik ambalajın meyve yumuşamasını geciktirmesinin dışında, SÇKM ve titre e- dilebilir asit içeriği gibi kalite özellikleri üzerine etki sinin önemsiz olduğu görülmüştür. Soğukta muhafaza ve manav koşullarında bekleme süresi ile doğru orantılı olarak mantarsal bozulmalar artmıştır. Sonuç olarak Redhaven ve Glohaven şeftalileri polietilen torbalar içerisinde 0°C sıcaklık ve 5&85-90 oransal nem koşullarına sahip soğuk depoda 4 hafta süreyle başarılı bir şekilde muhafaza edilebilmektedir. Meyvelerin soğukta muhafazadan sonra manav koşullarında (24- 26°C) bekleme süreleri ise en fazla 4 gün olarak belirlenmiştir. ABSTRACT A RESEARCH ON THE EXTENSION OF THE STORAGE AND SHELF LIFE OF SOME PEACH CULTIVARS GROWN UNDER SAMSUN ECOLOGICAL CONDITIONS In this research carried out between 1992 and 1993, it was aimed to extend the storage life and keeping the quality of some most grown peach cultivar, Glohaven and Redhaven under Samsun ecological conditions by packaging them into paper and plastic material. According to the results, plastic package decreased the weight losses, signif iciantly during the cold storage and marketing period. This effect was more clear at the Glohaven cv. The effects of the plastic wraps on the TSS and the
Özet (Çeviri)
ÖZ 1992 ve 1993 yıllarında yürütülen bu çalışmada, Samsun ekolojik koşullarında en fazla yetiştiriciliği yapılan Redhaven ve Glohaven şeftalilerini kağıt ve plastik ambalajlı olarak muhafaza ederek, bu çeşitlerin kalitelerinin korunması ve muhafaza sürelerinin artırılması amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre plastik ambalaj, soğukta muhafaza ve manav koşullarında bekleme sırasında ağırlık kayıplarını önemli derecede azaltmıştır. Bu etki Glohaven çeşidinde daha belirgin olarak gözlenmiştir. Plastik ambalajın meyve yumuşamasını geciktirmesinin dışında, SÇKM ve titre e- dilebilir asit içeriği gibi kalite özellikleri üzerine etki sinin önemsiz olduğu görülmüştür. Soğukta muhafaza ve manav koşullarında bekleme süresi ile doğru orantılı olarak mantarsal bozulmalar artmıştır. Sonuç olarak Redhaven ve Glohaven şeftalileri polietilen torbalar içerisinde 0°C sıcaklık ve 5&85-90 oransal nem koşullarına sahip soğuk depoda 4 hafta süreyle başarılı bir şekilde muhafaza edilebilmektedir. Meyvelerin soğukta muhafazadan sonra manav koşullarında (24- 26°C) bekleme süreleri ise en fazla 4 gün olarak belirlenmiştir. ABSTRACT A RESEARCH ON THE EXTENSION OF THE STORAGE AND SHELF LIFE OF SOME PEACH CULTIVARS GROWN UNDER SAMSUN ECOLOGICAL CONDITIONS In this research carried out between 1992 and 1993, it was aimed to extend the storage life and keeping the quality of some most grown peach cultivar, Glohaven and Redhaven under Samsun ecological conditions by packaging them into paper and plastic material. According to the results, plastic package decreased the weight losses, signif iciantly during the cold storage and marketing period. This effect was more clear at the Glohaven cv. The effects of the plastic wraps on the TSS and theIV titreable acididity were not signif iciant although it delayed the fruit softening. The fungal disorders increased positivelly with the extend of the cold storage and the marketing periods. As a result, Redhaven and Glohaven peach cvs. could be stored well during four weeks under cold storage conditions which have 0°C temperature and 85-90% relative humidity. It was also determined that the shelf life (24-26°C) after cold storage were maximum 4 days for the studied fruits.