Flue-Cured vırgınıa (nicotıaıa tabacum L.) tütnlerinde farklı tepe kırımı seviyelerinin verime ve bazı kalite karakterleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 34046
  2. Yazar: ALİ KEMAL AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ Bu çalışma, Erbaa ekolojik koşullarında Flue-Cured Virginia tütününde farklı tepe kırım seviyelerinin verim ve bazı kalite kriterleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla 1992 yılında yürütülmüştür. Çalışmada üç farklı tepe kırım seviyesi uygulanmıştır. En yüksek kuru yaprak verimi 263.23 kg/da ile 20 yapraklı tepe kırım seviyesinden elde edilmiştir. 20 yapraklı tepe kırım seviyesi; 16 yapraklı tepe kırım seviyesine göre yaklaşık %8, 24 yapraklı tepe kırım seviyesine göre ise %35 daha fazla kuru verim vermiştir. ABSTRACT This study was carried out in order to determine the effect of different topping levels on yield and some quality criteria of Flue-Cured Virginia tobacco in Erbaa, in 1992. Three different topping levels were employed. The highest cured leaf yield, 263.23 kg/da, was obtained from topping with 20 leaves. The dry leaf yield of topping with 20 leaves was %8 and %35 higher than that of topping with 16 and 24 leaves, respectively.
Özet (Çeviri)