Kur'an'da efdaliyet düşüncesi
The thought of superiority in the Quran
  1. Tez No: 340466
  2. Yazar: ESRA İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Allah, Kur?an-ı Kerim?de; peygamberler, insanlar ve milletlere fadlda bulunduğunu ifade etmiştir. Bu çalışmada, Allah?ın tafdîl terimiyle ifade ettiği fadlın ne olduğu sorgulanmış, bu terimden hareketle zikredilen ayetlerin hangi düzlemde değerlendirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bir Kur?an ifadesi olan tafdîl, kavramlaşarak efdaliyete dönüşmüştür ve bu kavram, Kur?an merkeze alınarak ilgili ayetler ve hadisler ışığında incelenmiştir. Araştırma metodu olarak semantik analiz ve konulu tefsir çalışması metodu takip edilmiştir.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, efdaliyetin dayandırıldığı tafdil terimi ve bu terimle aynı anlam kümesine giren diğer terimler, lügatlerden istifade edilerek tahlil edilmiştir. İkinci bölümde, bu terimlerin zikredildiği ayetler, ilgili konular altında tasnif edilerek klasik ve modern tefsirler ışığında değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde, efdaliyet düşüncesinin evrensel arka-planda tezahürü olan seçilmişlik inancı ve milliyetçilik duygusu konuları işlenmiştir.Araştırmanın sonunda ise efdaliyetin dayandırıldığı temel terimler, Kur?an bütünlüğü göz önüne alınarak sosyolojik ve tarihî zeminde değerlendirildiğinde; terimlerin, mutlak üstünlüğü yansıtmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Allah expressed that the Prophets, humans and nations have been much mentioned in the holy Qur?an. In this thesis, it has been examined what is the term of the superiority (tafdil) that was expressed by Allah, thus it is decided which verses are related to the term. The superiority (tafdil) that is a term of a Qur?an turned into the superiority (efdaliyet) as a concept and this concept has been examined using the hadiths and verses which are related to the topic. The methodology followed in the work is semantics analysis and Thematic Interpretation.The study consists of three chapters, in the first chapter; the term of the superiority (tafdil) and others terms in the same area have been analysis from the dictionaries. In the second chapter, the verses and the related terms are classified using classic and modern interpretation. In the third chapter, it is mentioned about the reflection of the thought of the superiority (efdaliyet) which is the appering of nationalisim sense and the choiceness belief subjects.At the end of the study, when the whole Qur?an has been examined in sociological and historical terms, the terms that is based on the thought of the superiority (efdaliyet) do not reflect the absolute superiority.