Taflan beldesi içme suyu projesi
Drinking water project of Taflan, Samsun
- Tez No: 34048
- Danışmanlar: PROF.DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada Samsun'un Taflan Beldesi'nin“İçme Suyu Tesisleri”projelendirilmiştir. Bu tesisler içinde su alma yapısı, isale hattı, arıtma tesisleri ve depo yer almaktadır. Beldenin su ihtiyacı 660 m kotundaki Erikli mevkiindeki pınardan temin edilmiştir. Pınar verimi 9 l/sn'dir. Cazibeli isale hattında 0100 mm çapında 25 atm işletme basıncına dayanıklı çelik boru kullanılmıştır. Kaynaktan, depodan ve şebekeden alınan su numuneleri üzerinde fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda suyun“TS 266 İçme Suyu Standartları”na uygun olduğu görülmüştür. Ancak muhtelif kirlenmelere ve gelecekteki ihtiyaca göre arıtma tesisleri projelendirilmiştir. Ayrıca 300 m3'lük betonarme gömme depo, suyun şebekeye verileceği şekilde tasarlanmıştır. Yapılan proje çalışmaları sonucunda tüm tesislerin maliyetinin 1993 yılı Bayındırlık Bakanlığı birim fiyatlarına göre 1.006.087.548 TL olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DRINKING WATER PROJECT OF TAFLAN, SAMSUN This research was conducted to design“The Drinking Water Plants”of Taflan District in Samsun. These plants only consist of water supply building, conduit line, treatment plants and storage. The drinking water used in this district comes up from the spring in Erikli region having an elevation of 660 meters. The efficiency of the spring is 9 l/second. In the attractive conduit line steel pipes, the diameters of which are 0100 mm and are durable to 25 pulse operating pressure have been used. The water samples taken from the source, storage and network have been analysed both physically and chemically. These analyses have indicated that the water is convenient for“TS 266 Drinking Water Standards”. However, various pollutions and future needs made it necessary to design the water treatment plants. Also a concrete nesting store with a volume of 300 m3 has been planned for the flow of water through network. The results of these projects indicated that the cost of whole plants according to the unit costs of the Ministry of Public Works for 1993 was 1.006.087.548 TL.