Bazı hava kirleticilerin (HF, SO2) laboratuvar ortamında bitkilere etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 34047
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN NURİ ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada tütün, fasulye, domates, hıyar ve marul bitkisinin yapraklarında HF ve S02'nin etkileri incelendi. Bitkiler bu araştırma için özel olarak tasarlanarak hazırlanan sterilize bitki büyüme kabininde büyütüldü. Bitkiler 24 saat süre ile değişik konsantrasyonlarda HF ve S02'y© maruz bırakıldı. Bitki yapraklarındaki fluorür birikimi ve görünür tahribatlar incelendi. Fluorür analizleri için potansiyometrik yöntem kullanıldı. Bitki yapraklarmdaki görünür yaraların tespiti ise SZH stereomikroskop altında yapıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the effects of HF and SO2 on leaves of tobacco, beans, tomato, cucamber, and lattice plants have been investigated. The plants were grown in a sterilized plant growing chamber which was designed and constructed specially for this research. The plants were exposed to HF and SO2 in varying concentrations for 24 hours. The leaves of plants were analyzed for fluoride accumulation and visible damages. Potentiometric method were used for fluoride analysis. Visible injuries on the leaves of plants were determined under the SZH Stereomicroscope.